Urugwaj

Urugwaj w pigułce

Flaga Urugwaju
Oficjalna nazwa Wschodnia Republika Urugwaju (Uruguay, República Oriental del Uruguay)
Stolica
Montevideo
Waluta
peso urugwajskie (UYU)
Język
hiszpański
Liczba ludności
3 500 203
Powierzchnia
176 220m2
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Urugwaju Hotele w Urugwaju

Komunikacja & środki lokomocji w Urugwaju

Autobus
Drogi w Urugwaju rozchodzą się promieniście od Montevideo. Im bardziej na północ kraju tym ich sieć jest rzadsza. Między głownymi miastami w całym kraju kursują autobusy komunikacji publicznej. W regionach turystycznych mają one przyzwoity standard i w wielu przypadkach także klimatyzację. Jednak oddalając się od centrum należy się liczyć z o wiele gorszymi warunkami jazdy, brakiem rozkładów i częstymi zmianami kursu. Pomimo tego autobusy pozostają najpopularniejszym i najbardziej polecanym środkiem transportu.

Pociąg
Podobnie jak drogi tak i linie kolejowe rozchodzą się promieniście od centrum kraju, którym jest stolica Montevideo. Między miastami położonymi na południu kraju komunikacja jest stosunkowo dobra. Im dalej w głąb kraju tym jest gorzej i przy przejazdach na większe odległości należy raczej korzystać z autobusów.

Taksówki/ramisesy
Ponieważ transport publiczny nie zapewnia wystarczającej komunikacji szczególnie w obrębie miast i tam, gdzie ruch jest znacznie nasilony powszechne jest korzystanie z taksówek i ramises. Te drugie to korporacje, które posiadają dobre samochody ale nie są oficjalnymi firmami taksówkowymi. Gwarantują lepszy standard jazdy ale mniejsze bezpieczeństwo jeśli chodzi o koszty. Wybierając podróż taksówką czy ramise należy z góry ustalić cenę za przejazd aby uniknąć oszustwa. Warto też wcześniej zorientować się o cenę u kilku przewoźników.

Samochód
W Montevideo i innych większych miastach istnieją wypożyczalnie samochodów. Jednak ze względu na znaczne różnice w sposobie korzystania z dróg nie zaleca się samodzielnych wyjazdów na miasto. Duży ruch połączony z dość dowolne podejście do przepisów drogowych mogą być dla polskiego kierowcy zaskoczeniem. Także samodzielne wyjazdy w rejony oddalone od głównych miast nie należą do bezpiecznych. Wiele dróg jest w bardzo złym stanie a ich oznakowanie pozostawia wiele do życzenia.

Statki rzeczne
Urugwaj pocięty jest bardzo gęstą siecią rzeczną. Z tego powodu statki stanowią konieczne uzupełnienie komunikacji wewnątrz państwa. Podróż statkiem jest jednak zazwyczaj znacznie mniej komfortowa niż transportem kołowym a pływające statki bywają stare i niebezpieczne. Po głównych rzekach kraju kursują także specjalne statki wycieczkowe, którymi można odbyć podróż jedno lub kilkudniową. Są one w znacznie lepszym stanie niż statki publiczne i gwarantują posiłki a przy dłuższych rejsach kajuty.

Samolot
Urugwaj posiada trzy lotniska międzynarodowe, w Montevideo, Maldonado i Colonia del Sacramento. Oprócz tego w głębi kraju znajdują się lokalne niewielkie lotniska. Połączenia krajowe obsługuje lokalny przewoźnik PLUNA Lineas Aereas Uruguayas.

Zgłoś błąd

Urugwaj w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Wschodnia Republika Urugwaju (Uruguay, República Oriental del Uruguay)
Stolica
Montevideo
Waluta
peso urugwajskie (UYU)
Język
hiszpański
Liczba ludności
3500203
Powierzchnia
1762202
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
republika

Urugwaj - więcej informacji