Zdrowie & Bezpieczeństwo w Urugwaju
Zalecane szczepienia
Przed wyjazdem do Urugwaju nie są wymagane żadne szczepienia ochronne. Zalecane są następujące szczepienia:
WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A
WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B
BTP – błonica, tężec, polio
DB – dur brzuszny
W – wścieklizna
W Urugwaju nie występuje zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Należy jednak pamiętać o tym, ze tutejsza flora bakteryjna znacząco różni się od polskiej. Może to skutkować występowaniem zatruć pokarmowych czy biegunki. Zaleca się aby dokładnie myć wszelkie surowe owoce i warzywa, które mamy zamiar spożywać. Nie należy także spożywać wody nieprzegotowanej lub takiej, która nie znajduje się w zamkniętych butelkach. Picie wody prosto z kranu może skutkować poważnymi problemami żołądkowymi.
Lekarstwa do zabrania
Osoby wybierające Siudo Urugwaju powinny pamiętać przede wszystkim o zabraniu zapasu leków, które stale przyjmują (o ile takie występują). Zakupienie ich na miejscu może okazać się niemożliwe lub ceny mogą wielokrotnie przewyższać te, znane z Polski.
Podstawowa apteczka powinna zawierać przede wszystkim środki na biegunkę oraz zatrucia pokarmowe, preparaty do odkażania wody i ran. Warto zabrać ze sobą środki opatrunkowe oraz leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Przydatne mogą być także preparaty na oparzenia słoneczne oraz łagodzące skutki ugryzień owadów.
Pamiętać należy o tym, że w Urugwaju występują wysokie temperatury i słońce jest tu bardzo ostre. Z tego powodu zaleca się używanie kremów z wysokim filtrem, noszenie nakrycia głowy oraz okularów przeciwsłonecznych.
Choroby zakaźne
Na terenie Urugwaju nie ma obecnie zagrożenia epidemiologicznego. Oznacza to, że ryzyko zarażenia się chorobami zakaźnymi jest znikome. W bardziej dzikich i oddalonych od cywilizacji rejonach należy pamiętać o możliwości zakażenia durem brzusznym oraz przenoszoną przez dzikie zwierzęta wścieklizną.
Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Urugwaj jest krajem spokojnym. Nie występują tu zagrożenia związane z terroryzmem czy konfliktami zbrojnymi. Podróżowanie po tym kraju jest względnie bezpieczne. W sezonie wzrasta natomiast ilość drobnych przestępstw i kradzieży, szczególnie w kurortach nadmorskich oraz miejscach odwiedzanych przez turystów. Z tego powodu zaleca się aby nie zapuszczać się w oddalone od centrum rejony miast i pozostawać w strefach turystycznych. Niebezpiecznie może być także wieczorami w stolicy kraju Montevideo, gdzie łatwo można stać się ofiarą napadu rabunkowego.
Insekty
Nizinne i obfitujące w wodę tereny Urugwaju to raj dla komarów, których ugryzienia potrafią być bardzo dokuczliwe. Z tego powodu doradza się stosowanie preparatów ochronnych, przewiewnych ubrań zakrywających jak największe powierzchnie ciała a w razie ukąszeń środków zmniejszających obrzęk i swędzenie.
Podróżowanie z dziećmi
Przebywanie w popularnych kurortach i miejscach turystycznych Urugwaju z dziećmi nie stanowi większego problemu. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że daleka podróż samolotem może nie być najlepszym pomysłem w przypadku bardzo małych dzieci.
Na miejscu hotele oferują dobre warunki pobytu dla rodzin z dziećmi. W wielu z nich zatrudnieni są animatorzy, którzy organizują najmłodszym wolny czas.
Należy jednak pamiętać, że dzieci mają znacznie niższą odporność niż dorośli i łatwiej mogą ulegać zatruciom pokarmowym. Dlatego podróżując z nimi trzeba bezwzględnie przestrzegać zasad higieny, pamiętać o niepiciu wody z nieznanego źródła oraz myciu owoców i warzyw. Należy także zabrać ze sobą solidną porcję leków przeciwbiegunkowych dostosowanych do potrzeb dzieci.
W razie choroby
Wybierając się do Urugwaju warto pamiętać, że mając wykupione ubezpieczenie można starać się o przyjęcie w państwowych placówkach opieki zdrowotnej. Niestety często oczekiwanie na wizytę może być bardzo długie. Dlatego należy się liczyć z tym, że w razie choroby trzeba będzie skorzystać z płatnej pomocy lekarskiej. Koszt wizyty lekarskiej waha się między 80 a 100 dolarów. Poziom usług medycznych w prywatnych przychodniach i szpitalach jest zbliżony do europejskiego. Po powrocie można się starać o zwrot kosztów leczenia w ramach ubezpieczenia.