Praktyczne informacje o Wyspach Salomona
Placówki dyplomatyczne
Niestety Polska i Wyspy Salomona nie utrzymują wzajemnych stosunków dyplomatycznych. Jeśli jednak planujemy wizytę turystyczną w tym kraju w niczym nam to przeszkadzać nie będzie. Najbliższy polski konsulat znajduje się w Australii w Sydney. O pomoc zawsze możemy się zwrócić do każdego konsulatu państwa będącego członkiem Unii Europejskiej, bo taki konsulat ma obowiązek udzielić nam pomocy.
Paszport i wizy
Aby przekroczyć Wyspy Salomona, będzie nam potrzebny ważny paszport, ważny przez przynajmniej pół roku od rozpoczęcia wycieczki. Przed wylotem nie musimy załatwiać formalności wizowych – trzymiesięczną wizę otrzymamy na lotnisku. Będziemy mogli ją przedłużyć na kolejne trzy miesiące. Za wjazd pobrana zostanie opłata: obecnie 40 dolarów amerykańskich. Musimy mieć również bilet powrotny oraz pieniądze na pobyt.
Strefa czasowa
GMT +11. Różnica pomiędzy Polską a Wyspami Salomona to aż 10 godzin. Gdy u nas jest południe, w tej części świata będzie 10 wieczorem tego samego dnia.
Telefony
Kod telefoniczny na Wyspy Salomona to 677.
Język
Urzędowym językiem na Wyspach Salomona jest angielski i w nim dogadamy się w hotelach, na lotniskach, czy w urzędach. Jeśli policzymy wszystkie dialekty miejscowe, będzie ich około 80. W powszechnym języku jest natomiast pidgin english, czyli mieszanka angielskiego z językami tubylczymi, czasem nawet z naleciałościami chińskimi. Mimo wszystko osoby mówiące po angielsku nie powinny mieć dużych problemów z porozumiewaniem się