Wyspy Salomona

Wyspy Salomona w pigułce

Flaga Wysp Salomona
Oficjalna nazwa Wyspy Salomona (Solomon Islands)
Stolica
Honiara
Waluta
dolar Wysp Salomona (SBD)
Język
angielski
Liczba ludności
552 000
Powierzchnia
28 450m2
Religia
dominująca: protestantyzm 76,58%
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki na Wyspy Salomona Hotele na Wyspach Salomona

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Wyspach Salomona

Przed wyjazdem

Zalecane szczepienia
Nie ma żadnych szczepień obowiązkowych, natomiast z zalecanych szczepionek należy wymienić wirusowe zapalenia wątroby typu A i B, dur brzuszny oraz polio.

Lekarstwa do zabrania
Ponieważ służba zdrowia nie jest dobrze rozwinięta, powinniśmy mieć całą niezbędną apteczkę: leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe a także środki na biegunkę i inne problemy gastryczne. Koniecznie zabierzmy ze sobą lekarstwa, które przyjmujemy stale, ponieważ na Wyspach Salomona raczej ich nie kupimy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego z opcją ewakuacyjną.

Choroby zakaźne
Na Wyspach Salomona istnieje podwyższone ryzyko zachorowania na malarię, choroby układu pokarmowego oraz gruźlicę.

Na miejscu

Zagrożenia i bezpieczeństwo
Wyspy Salomona nie należą do najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Bardzo pospolita jest przestępczość rabunkowa, nawet z użyciem broni palnej. Zagrożenie kradzieżami i rozbojami wysokie jest szczególnie w miastach, w tym w stolicy kraju Honiarze, a działania policji są mało skuteczne. Dlatego turyści powinni zachowywać szczególną ostrożność: unikać noszenia przy sobie dużych ilości pieniędzy, biżuterii, chodzenia po zmroku. Sugerujemy również trzymanie się z dala od demonstracji, jeśli będziecie świadkami takowych. Warto pamiętać, że na Wyspach Salomona jest bardzo restrykcyjne prawo: kara aresztu może nam zagrozić nawet za przeklinanie na ulicy. Ponadto karane jest posiadanie narkotyków oraz homoseksualizm.

Insekty
Wyspy Salomona położone są w klimacie tropikalnych, dlatego insekty są zjawiskiem powszechnym. Ponieważ mogą one przenosić choroby zakaźne, sugerujemy dobrze się przed nimi zabezpieczać: zabrać ze sobą środki przeciwko owadom do stosowania na skórę, a przy wybieraniu noclegów zwracać uwagę na to, aby w oknach były założone moskitiery.

Podróżowanie z dziećmi
Na Wyspach nie ma żadnych regulacji prawnych związanych z podróżowaniem z dziećmi. Pamiętajmy, aby chronić je przed słońcem, owadami i nie pozwalać się im oddalać (wysoka przestępczość pospolita). Jeśli będziemy podróżować samochodem, warto mieć fotelik dziecięcy.

W razie choroby
Służba zdrowia na Wyspach Salomona jest bardzo słabo rozwinięta a na terenach wiejskich praktycznie jest niedostępna. W przypadku leczenia wymagającego hospitalizacji najlepszym rozwiązaniem jest przetransportowanie chorego na Nową Zelandię albo do Australii, dlatego pamiętajmy o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego z opcją ewakuacyjną. Na miejscu unikajmy spożywania nieumytych owoców i warzyw oraz potraw z ulicznych punktów gastronomicznych. Wodę bieżącą pijmy przegotowaną, a surową tylko z butelek.

Zgłoś błąd

Wyspy Salomona w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Wyspy Salomona (Solomon Islands)
Stolica
Honiara
Waluta
dolar Wysp Salomona (SBD)
Język
angielski
Liczba ludności
552000
Powierzchnia
284502
Religia
dominująca: protestantyzm 76,58%
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Wyspy Salomona - więcej informacji