Co warto zobaczyć w Kampanii?
Kampania to zarówno region administracyjny, jak i kraina historyczna znajdująca się we Włoszech, zajmująca południową część Półwyspu Apenińskiego. Stolicą Kampanii jest Neapol. Większą część regionu zajmują Apeniny oraz masywy górskie: Cilento i Matese. Graniczy z Lacjum, Molise, Apulią i Basilikatą. Swoją nazwę wywodzi z języka łacińskiego (Campania felix), które w dosłownym tłumaczeniu oznaczało „szczęśliwy kraj”. Pierwotnie zamieszkiwana jedynie przez Osków, podczas gdy później panowanie nad nią objęli Etruskowie i Samnici. Region obejmuje swym zasięgiem pięć prowincji: Neapol, Benewent, Avellino, Caserta i Salerno. To klasyczny przykład tego, że różne regiony geograficzne mogą się ze sobą zjednoczyć. Pierwszorzędną rolę w Kampanii odgrywa turystyka, a potem rolnictwo, za sprawą urodzajnego pasma nizin między górami, a morzem czy też niezwykle żyzna gleba pochodzenia wulkanicznego oraz strefa klimatyczna.
Znakiem szczególnym i zarazem ogromnym atutem tego regionu turystycznego jest obecność wulkanów, w tym znanego wszystkim Wezuwiusza, który choć uśpiony, to jednak wyraźnie dominuje w tej części kraju.
Wybierając się na wycieczkę do Kampanii w pierwszej kolejności swoje kroki należy skierować do Neapolu, bo jak mawiają Włosi „Zobaczyć Neapol i umrzeć”, a zatem każdy, kto wybiera się do Kampanii powinien zobaczyć jak pięknym miastem jest właśnie stolica tej krainy, gdzie podziwiać można przepiękne zamki czy zapierające dech w piersiach widoki. W dalszej kolejności nie sposób ominąć słynnych na całym świecie Pompejów czy tez Heraculanum, w których czas zatrzymał się po wybuchu wulkanu, wspomnianego już wcześniej Wezuwiusza. Równie ciekawym pod względem turystycznym jest Sorrento – kraina legend oraz gajów cytrusowych. W formie relaksu można wybrać się na jedną z wielu zgromadzonych w Kampanii wysp, jak choćby Ischi czy Capri.