Owernia

Francja w pigułce

Flaga Francji
Oficjalna nazwa Republika Francuska (fr. France, République française)
Stolica
Paryż
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
francuski
Liczba ludności
65 350 000
Powierzchnia
643 801m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Owernii Hotele w Owernii

Co warto zobaczyć w Owernii?

Tajemnicza kraina pełna wulkanów – tak właśnie można by określić Owernię. To kraina historyczna i zarazem region administracyjny zlokalizowany w środkowej części Francji. Graniczy z Rodan – Alpy od wschodniej części, od południa z Langwedocją oraz Midi – Pyrenees, podczas gdy w zachodniej jej części sąsiaduje z Limousin, a od północy z Burgundią. Owernia obejmuje łącznie cztery departamenty: Allier, Cantal, Górna Loara, Puy – de – Dome. Stolicą regionu jest Clermont – Ferrand.
Znakiem rozpoznawczym tego regionu, obok wszechobecnych wulkanów jest katedra Notre Dame wykonana z lawy wulkanicznej oraz kościółek Notre Dame du Port, który jest kościołem Romańskim, na stałe wpisanym do listy UNESCO. To właśnie w tym miejscu przechowywana jest cudowna Czarna Madonna.
Udając się do Chemont – Ferrand nie sposób ominąć słynnego muzeum Pascala – znanego na całym świecie fizyka, który to właśnie tutaj przyszedł na świat, a potem udać się na spacer przepięknymi alejkami cudownej Starówki. Nie wiele osób wie, że znane w wielu krajach opony Michelin były produkowane właśnie w tym miejscu.
Owernia słynie również z Wulkanicznych Masywów Centralnych, które w całości zajmują obszar aż 400 tysięcy hektarów! Na tym terenie krajobraz jest księżycowy, opustoszały, bogaty w liczne kratery wulkaniczne, dodatkowo fioletowe stożki oraz pejzaż mocno polodowcowy z ogromną liczbą lasów. Na tym obszarze znajduje się rezerwat Parc Regional des Volcans d Auvergne i Livradois-Forez, uważany przez niektórych za serce Francji. Wulkany obecne w Owernii można posegregować według trzech kategorii: jako wygasłe (Monts Dome), nieczynne czy takie jak rejon wulkanu Cantal, który po erupcji pozostawił po sobie wycieki lawy i wyżłobione doliny. A oprócz wulkanów zwiedzić można pozostałości po zamkach, pijalnie wód, czy liczne szlaki turystyczne.

Zgłoś błąd

Mapa Owernii

Owernia - galeria zdjęć

Francja w pigułce

Flaga Francji
Oficjalna nazwa Republika Francuska (fr. France, République française)
Stolica
Paryż
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
francuski
Liczba ludności
65 350 000
Powierzchnia
643 801m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika