Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Hala Gąsienicowa - opis atrakcji

Hala Gąsienicowa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w polskich Tatrach. Znajduje się pod Kasprowym Wierchem, w górnej części Doliny Gąsienicowej. Oprócz Kasprowego góruje nad nią strzelisty szczyt Kościelca oraz grań z Kozim Wierchem, którą poprowadzona jest Orla Perć. Na Hali Gąsienicowej znajduje się Schronisko Murowaniec oraz tak zwana Betlejemka użytkowana przez taterników.
Dojście na Halę Gąsienicową z Zakopanego jest stosunkowo łatwe i prowadzi niebieskim szlakiem z Kuźnic przez Boczań i Skupniów Upłaz. Można tu też dojść czarnym szlakiem z Brzezin i zielonym z Wierchporońca. Hala jest dobrym punktem wyjścia w rejon Orlej Perci, na Zawrat, Kozi Wierch oraz Świnicę, a także na Kościelec. Prowadzi stąd też szlak na Kasprowy Wierch.

W przeszłości Hala była wykorzystywana do celów wypasowych. Pozostałością tej działalności są zachowane szałasy pasterskie, które pięknie wkomponowują się krajobraz. Od czasów międzywojennych charakterystyczny obiektem Hali jest Schronisko Murowaniec, którego nazwa pochodzi od użytego do jego budowy materiału. Jest ono wzniesione w większości z kamienia, a wewnątrz zachowało się wiele elementów przedwojennych zdobień. Powyżej schroniska w górnej części Doliny Gąsienicowej znajduje się kilkanaście większych i mniejszych stawów tatrzańskich.

Zgłoś błąd

Hala Gąsienicowa - galeria zdjęć

Hala Gąsienicowa na mapie

Hala Gąsienicowa cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Hala Gąsienicowa

Miasta w pobliżu Hala Gąsienicowa

Regiony w pobliżu Hala Gąsienicowa

Warto wiedzieć

Więcej informacji