Muzeum Emigracji

Gdynia w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo pomorskie
Liczba ludności
248939
Powierzchnia
135,14 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 58
Współrzędne
N:54.5
E:18.533333
Herb
Herb Gdyni

Muzeum Emigracji - opis atrakcji

Muzeum Emigracji jest jedyną placówką muzealną w Polsce, która dokumentuje losy emigracyjne Polaków. Nowoczesna, multimedialna ekspozycja otwarta w 2015 r. pokazuje motywacje polskich emigrantów, ich losy, kierunki wyjazdów oraz życie na obczyźnie od początku XIX w. do współczesności.
Siedzibą muzeum jest dawny Dworzec Morski przy Nabrzeżu Francuskim w porcie w Gdyni. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. W dwudziestoleciu międzywojennym był to największy węzeł przesiadkowy, skąd emigranci z całego kraju przesiadali się na statki odpływające m.in. do Ameryki Północnej.
Wystawa główna w Muzeum Emigracji prowadzi zwiedzającego od domu przez podróż koleją na statek, następnie podróż przez Ocean aż na wyspę Ellis, gdzie odbywała się kontrola przed wjazdem do Stanów Zjednoczonych po układanie sobie życia w nowej rzeczywistości. Jednocześnie ekspozycja podzielona została na różne przedziały czasowe, w których pokazano specyfikę emigracji z okresu zaborów, emigracji zarobkowej po I wojnie światowej i politycznej po 1945 r. Wystawa kończy się na czasach współczesnych i początku XXI w., gdy Polska przeżyła kolejną falę emigracji zarobkowej, tym razem do krajów UE. Ciekawostką wystawy jest makieta transatlantyku SS Batory, która jest cały czas budowana i docelowo ma być największą makietą statku stojącą w jakimkolwiek muzeum na świecie.

Zgłoś błąd

Muzeum Emigracji - galeria zdjęć

Muzeum Emigracji na mapie

Muzeum Emigracji cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Muzeum Emigracji

Miasta w pobliżu Muzeum Emigracji

Regiony w pobliżu Muzeum Emigracji

Więcej informacji