Co warto zobaczyć w Kletnie?
Kletno jest niewielką wsią położoną u stóp Masywu Śnieżnika. Zamieszkuje ją kilkadziesiąt osób, a zabudowa jest mocno rozproszona. Obecnie jest to przede wszystkim miejscowość o charakterze turystycznym i letniskowym. Sprzyjają temu liczne szlaki piesze prowadzące w Masyw Śnieżnika, a także zlokalizowana na końcu wsi Jaskinia Niedźwiedzia.
Od czasów średniowiecznych na terenie, który zajmuje dziś Kletno znajdowały się kopalnie rud żelaza, srebra i miedzi. Wydobywały one głównie rudy leżące blisko powierzchni ziemi. Cała okolica bogata była w różnego rodzaju kopaliny. Pozyskiwano tu także marmur oraz inne rodzaje kamienia. Upadek wydobycia nastąpił w XVIII w., kiedy zmieniły się technologie, a rodzący się przemysł zaczął potrzebować rud wyższej jakości.
W XIX w. Kletno zaczęło przyciągać letników. Miejscowość położona w głębokiej dolinie, otoczona lasami była uznawana za posiadającą walory uzdrowiskowe. W dwudziestoleciu międzywojennym w okolicy rozwijała się turystyka narciarska, a w Kletnie wybudowano nawet skocznię narciarską.
O tym, że Sudety kryją wiele cennych minerałów i kopalin wiedziano od średniowiecza. Po II wojnie światowej na zlecenie władz ZSRR rozpoczęto tu poszukiwania rud uranu. W 1948 r. wybudowano sztolnie i dokonano pierwszych odkryć. Jednak w 1953 r. uznano, że złoże nie roku i jego opłacalność jest znikoma. Kopalnię zamknięto, a dziś jej sztolnia udostępniana jest turystom. Jednocześnie rozpoczęto na dużą skalę eksploatację marmuru zalegającego w okolicznych górach.
Powrót do tradycji turystycznych Kletna nastąpił w latach siedemdziesiątych XX w., kiedy podczas robót strzałowych w kamieniołomie odkryto wejście do jaskini. Nazwano ją Niedźwiedzią od szczątków niedźwiedzia jaskiniowego, które zostały w niej znalezione. Obecnie jest to największa atrakcja miejscowości i jedna z najbardziej znanych w całych Sudetach. Oprócz jaskini w Kletnie można też zwiedzić Muzeum Ziemi i Kopalnię Uranu. Żółty szlak prowadzi stąd na Śnieżnik, a w miejscowości działa kilkadziesiąt pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych.