24 września 2020

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Jakie polisy powinny wchodzić w skład ubezpieczenia turystycznego? Na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia podróżnego?

Ubezpieczenie podróżne dla całej rodziny

Długi urlop w gronie najbliższych, a może krótki, weekendowy wypad za miasta z drugą połówką? Każdy z nas preferuje inną formę wypoczynku i w bardzo różny sposób spędza czas poza pracą. I choć pandemia koronawirusa części z nas pokrzyżowała wyjazdowe plany, to Polacy wciąż chętnie spędzają urlop w różnych miejscach w kraju, a także poza jego granicami. Przygotowując się do podróży wiele osób wciąż zapomina jednak o zakupie ubezpieczenia turystycznego. Na rynku znajdziesz mnóstwo propozycji polis, lecz jak wybrać najlepszą ofertę? Czym się kierować i na jakie elementy zwrócić uwagę? Poznaj nasz poradnik, aby zdecydować się na optymalne ubezpieczenie turystyczne.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd?

Słusznie zauważono, że ubezpieczenia podróżne oferowane są przez wiele biur ubezpieczeniowych, przez co z pewnością będziesz miał duże pole do wyboru. Z pewnością nienajlepszym wyborem jest kupno pierwszej polisy znalezionej w internecie, bez uprzedniego researchu i zgłębienia tematu. Często też takie ubezpieczenie gwarantuje bardzo ograniczoną ochronę, a przecież dobra polisa, która sprawdzi się w różnorodnych okolicznościach, wcale nie musi kosztować wiele. Warto też zauważyć, że w przypadku wyjazdu do niektórych krajów, ubezpieczenie turystyczne jest odgórnie wymagane. Z takimi założeniami możesz spotkać się np. przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych, Chin czy Rosji. Zwykle też wskazane są minimalne zakresy ubezpieczenia, z reguły jednak dobrze zatroszczyć się o szerszy zakres ochrony.

Przy wyborze ubezpieczenia na wakacje spory wpływ ma także to, czy samodzielnie organizujesz swój wyjazd, czy też korzystasz z usług biura podróży. W drugim z wymienionych wariantów zostaniesz objęty polisą gwarantowaną przez pośrednika, często jednak zapewnia ona jedynie minimalny poziom ochrony. Przed wyjazdem sprawdź warunki oferty ubezpieczyciela i jeśli to koniecznie, samodzielnie nabądź odpowiednią polisę. Zaleca się, aby podczas wakacji spędzanych w Europie, minimalna suma gwarantowana wynosiła 30 000 euro (Europejska Karta Ubezpieczenia gwarantuje zaledwie 20 000 euro), a przy podróżach na inne kontynenty suma ta musi osiągać wysokość co najmniej 60 000 euro.

Przy przeglądaniu ubezpieczeń podróżnych dobrze też skorzystać z różnych narzędzi online, które ułatwią ci pierwsze poszukiwania najkorzystniejszej oferty. Jednym z nich jest kalkulator ubezpieczeń, gdzie po wpisaniu podstawowych informacji uzyskasz wstępny kosztorys. Godna polecenia jest także porównywarka ubezpieczeń, za pomocą której bliżej przyjrzysz się wybranym ofertom i skonfrontujesz ich mocne i słabe strony.

Nim podejmiesz ostateczną decyzję koniecznie sprawdź zawartość ubezpieczenia. W skład każdego ubezpieczenia turystycznego powinny wchodzić 3 podstawowe polisy:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – zawiera w sobie m.in. pokrycie kosztów leczenia oraz wizyt lekarskich i transportu medycznego,
  • ubezpieczenie Assistance – zapewnia pomoc w nagłych wypadków, w jej zakres wpisują się m.in. pokrycie kosztów transportu medycznego czy transportu zwłok do kraju,
  • ubezpieczenie NNW – dzięki tej polisie otrzymasz ubezpieczenie np. po doznaniu trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Oprócz tego twoja polisa może zawierać m.in. rozszerzenie dla rekreacyjnego uprawiania sportów lub sportów wysokiego ryzyka, ubezpieczenie od biernego uczestnictwa w aktach terroru, ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z uczestnictwa z wyjazdu czy ubezpieczenie bagażu. Jak zatem widać, przeglądając oferty ubezpieczeń podróżnych, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Dobrze jednak poświęcić chwilę na wybranie ubezpieczenia turystycznego, aby w ten sposób zapewnić sobie optymalną ochronę podczas wakacji.

O autorze
redakcja

Zobacz też