2 lutego 2019

Problemy podczas górskiej wyprawy – co robić?

Problemy podczas górskiej wyprawy – co robić?

Marzy Ci się weekendowy lub dłuższy wyjazd w góry? Nie zwlekaj i zacznij przygotowania do podróży. Jednak zanim spakujesz plecak i ruszysz w drogę, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami dotyczącymi zachowania bezpieczeństwa na zboczach. W górach może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji, jednak nie pozwól sobie na panikę, gdy pojawi się problem. Dowiedz się, jak sobie z nim poradzić.

Gdy zabraknie… powietrza

Im wyżej nad poziomem morza się znajdujemy, tym mniejsze jest ciśnienie oraz zawartość tlenu w powietrzu. Długi czas spędzony w takich warunkach, może powodować niedotlenienie organizmu, a to z kolei obrzęk płuc i mózgu. Są to skutki uboczne, które dotykają fanów wspinaczki na wszystkich pasmach górskich, nie tylko himalaistów. Czy można więc w jakiś sposób zapobiegać temu zjawisku? Należy zacząć od aklimatyzacji. Aby to zrobić, warto stopniować długość, wysokość i trudności kolejnych marszrut. Dzięki temu organizm ludzki nieprzyzwyczajony do tego rodzaju warunków, powoli przystosuje się do nich. Gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z górami, postaraj się trzymać wyeksponowanych, dobrze oznaczonych szlaków. W ten sposób, gdy mimo aklimatyzacji poczujesz, że brakuje Ci powietrza, będziesz mógł szybko i bez obaw o zgubienie się po drodze zawrócić do bazy, unikając dodatkowego źródła stresu.

Gdy stracisz orientację w terenie…

Wybierając się w góry zimą, może zdarzyć się, że znienacka zaskoczy Cię gęsta mgła. W takiej sytuacji należy pamiętać, by trzymać się blisko swoich współtowarzyszy. Jeśli mimo wszystko przez przypadek odłączysz się od grupy, pamiętaj, że mgła rozprasza dźwięk i zmienia kierunki źródła dźwięku. Gdy nie masz kompasu oraz zgubiłeś określony azymut, postaraj się wybrać w drogę powrotną, szczególnie jeśli maszerujesz od krótkiego czasu. W przypadku, gdy warunki są tak trudne, że uniemożliwiają Ci wybranie się w którąkolwiek ze stron, postaraj się przeczekać mgłę i wykorzystać tę chwilę na próbę ustalenia swojej lokalizacji na mapie.

Gdy potrzebujesz pomocy ratowników…

W sytuacji zagrożenia życia lub wypadku, pamiętaj by wezwać służby ratownicze. Możesz to zrobić dzwoniąc ma numery alarmowe 985 lub 601 100 300. Jeśli nie masz zasięgu lub możliwości, by samemu wykonać telefon, gdy tylko usłyszysz dźwięki przypominające głos człowieka, wezwij pomoc za pomocą 6 sygnałów świetlnych na minutę. Potwierdzeniem zauważenia Twojego alarmu będzie otrzymanie 3 znaków świetlnych. Jeśli sam zauważysz, że ktoś potrzebuje pomocy to pamiętaj, że od Twojej reakcji może zależeć czyjeś życie. Nie zwlekaj i postaraj się prędko wezwać odpowiednie służby.
Warto zawczasu przygotować się na wszelkie ewentualności i wykupić porządne ubezpieczenie turystyczne (zobacz tutaj), które w razie potrzeby pokryje koszty tego rodzaju akcji ratowniczej.

Nigdy nie bagatelizuj najmniejszych oznak niebezpieczeństwa w górach i postaraj się jak najlepiej przygotować do kolejnego wypadu, by bez obaw cieszyć się pięknem otaczającej Cię natury.

O autorze
redakcja

Zobacz też

Na Jamajkę bez wizy

Dobra wiadomość dla fanów Boba Marleya: Jamajkę, ojczyznę znanego muzyka, odwiedzić można już bez...
Na Jamajkę bez wizy