12 października 2021

Książki w podróży – dlaczego warto je mieć?

Książki w podróży – dlaczego warto je mieć?

Niezależnie od tego czy czeka nas codzienna podróż autobusem do pracy, czy wakacyjny wyjazd nad morze – warto zabrać ze sobą dobrą książkę. Z pewnością pomoże nam ona zabić nudę podczas przejazdu i nawet nie zauważymy kiedy dojedziemy do celu. W jakich sytuacjach może nam się przydać lektura? Podpowiadamy.

Czytanie książek w podróży to maksymalne wykorzystanie czasu

Jadąc na uczelnię, do szkoły, czy do pracy za pośrednictwem komunikacji zbiorowej czasami tygodniowo spędzamy w niej nawet 10 godzin. Aby jakoś spożytkować ten czas – warto sięgnąć po książkę. Jadąc choćby przez godzinę dziennie, w ciągu roku podczas podróży komunikacją miejską możemy przeczytać nawet 25 książek. Jest to naprawdę niezły wynik, biorąc pod uwagę, że moglibyśmy ten czas całkowicie tracić.

Czytanie podczas wakacyjnych podróży

Wyjeżdżając na wakacje, czy to nad polskie morze, czy do gorącego kurortu warto zabrać ze sobą choć jedną książkę. Może ona nam się przydać zarówno podczas podróży na wakacje, aby umilić sobie przedłużającą się trasę, ale także podczas samych wakacji. Dobrze wiemy, jak kapryśna bywa pogoda nad naszym polskim morzem, czy w górach. Dlatego niejednokrotnie wakacje spędzaliśmy na krótkich spacerach brzegiem morza i późniejszym czytaniu całymi deszczowymi dniami książek w zaciszu pensjonatu czy hotelu. Nawet jeżeli trafimy na piękną pogodę i będziemy chcieli korzystać kąpieli słonecznej, podczas wielogodzinnego wylegiwania się na plaży zaczyna nam się nudzić – warto wtedy sięgnąć po nasz ulubiony tytuł i przeczytać kilka stron dla rozrywki. Tak naprawdę nie ma znaczenia, po jaką książkę sięgniemy – czy pozycje finansowe, romanse, czy kryminały. Fani tego ostatniego gatunku z pewnością znajdą coś dla siebie na https://skupszop.pl/autor/remigiusz-mroz.

Dlaczego warto czytać książki?

Książki bardzo pozytywnie wpływają na rozwój człowieka. Wzbogacają nasz zasób słownictwa, pobudzają wyobraźnię, poprawiają koncentrację i szybkość myślenia. Niebagatelny wpływ mają również nasze samopoczucie — pomagają nam się zrelaksować i przenieść wyobraźnią w zupełnie inny świat. Czytanie książek sprawia też, że jesteśmy bardziej empatyczni — dzięki temu, że przeżywając różne perypetie naszych ulubionych książkowych bohaterów, potrafimy wczuć się położenie drugiego człowieka. Taka cecha przyda się każdemu, natomiast szczególnie ważne, aby kształtowała się w nowych pokoleniach: dzieci i młodzieży. Dlatego jeżeli nasze dziecko jeździ komunikacją miejską do szkoły, warto zaproponować mu czytanie książki podczas podróży.

O autorze
redakcja

Zobacz też

Most Zakochanych w Tarnowie

„Mosty zakochanych”, na których pary wieszają kłódki symbolizujące miłość do końca życia stają się...
Most Zakochanych w Tarnowie