21 marca 2013

Superbalance, nowa polska droga na Ziemi Baffina

Superbalance, nowa polska droga na Ziemi Baffina
Autor: Alicja Szulborska, Licencja: Domena publiczna

26 III o godz. 19:00 na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbędzie się slajdowisko pt. „Superbalance, nowa polska droga do Ziemi Baffina”. O wspinaczce opowie Marcin Tomaszewski –autor projektu 4żywioły.

7 maja 2012 roku dwóch polskich alpinistów wytyczyło nową drogę na jednym z największych i najbardziej wymagających skalnych urwisk na świecie – Polar Sun Spire na Ziemi Baffina w Kanadzie. Wyprawa odbyła się w ramach projektu alpinistycznego 4żywioły zakładającego pokonywanie największych pionowych ścian w 4 rejonach górskich: Alasce, Patagonii, Wenezueli i na Ziemi Baffina. Marcin Tomaszewski oraz Marek Raganowicz bez jakiegokolwiek wsparcia w ciągu 24 dni wspięli się na w większości pionową, ponad kilometrową skalną ścianą śpiąc w zawieszonych na ścianie namiotach. Trudności drogi spowodowały, że alpiniści pokonywali w ciągu dnia od kilkudziesięciu do stu metrów. Wspinaczkę utrudniały niskie, spadające do – 20 stopni temperatury oraz intensywne załamania pogody, w trakcie których cała ściana pokryta była śniegiem. W trakcie wspinaczki alpiniści żywili się daniami liofilizowanymi oraz wodą, którą pozyskiwali po stopieniu śniegu. Ze względu na wymagającą asekurację zespół zaopatrzony był w 400 metrów lin i ok. 200 kg sprzętu i żywności. Na ścianie w drodze na szczyt założone zostały cztery wiszące biwaki. Każdorazowy transport sprzętu pomiędzy nimi odbywał się przy pomocy specjalistycznych technik i trwał od kilku do kilkunastu godzin. W trakcie wspinaczki alpiniści odpadli trzy razy od skały, dzięki odpowiedniej asekuracji nie doznali z tego powodu żadnych obrażeń. Po zdobyciu szczytu w ciągu jednego dnia wspinacze zjechali do podstawy ściany oraz zeszli stromym stokiem na powierzchnię zamarzniętej tafli fiordu, skąd skuterem śnieżnym wrócili do najbliższej Inuickiej miejscowości Clyde River.

Marcin Tomaszewski – wspinacz, solista, wspina się od 20 lat; wchodzi w skład Kadry Narodowej Polski w wspinaczce wysokogórskiej.

Miejsce: sala nr 9 pawilonu Sportowo-Dydaktycznego na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, na ul. Rakowickiej 27

Wstęp wolny

Strona organizatora: http://www.wagabunda.krakow.pl/

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też