29 stycznia 2013

Warsztaty Sumi-e

Warsztaty Sumi-e
Licencja: Domena publiczna

W dniach 9-10 marca będzie można wziąć udział w kursie malarstwa sumi-e, którego organizatorem jest Rezydencja Terra Sudeta i Małgorzata Olejniczak. W programie m.in.: malowanie na oryginalnym japońskim papierze, nauka i ćwiczenia podstawowych elementów malarskich oraz sztuka poprawnej kompozycji. Tematem przewodnim warsztatów będzie japońska śliwa, która jest symbolem wytrzymałości i hartu ducha.

W trakcie kursu malarstwa sumi-e nie zabraknie teorii. Małgorzata Olejniczak, która poprowadzi kurs podzieli się z uczestnikami wiedzą na temat symboliki, poprawnej kompozycji, technik malarskich, filozofii japońskiej śliwy oraz wytłumaczy jak namalować kamień pełen ekspresji…

Technika Sumi-e narodziła się w Chinach, jednakże już w XIII wieku znalazła swoje szczególne miejsce w sztuce japońskiej. Jej mistrzowie potrafią osiągać ekspresję przy użyciu tylko dwóch kolorów i uznają tę sztukę za doskonałe wyzwanie dla osób pragnących nieustannie się rozwijać i odkrywać samego siebie. Sumi-e pobudza wyobraźnię i uświadamia również, jak wiele jest możliwe. To świat medytacji, spokoju i odprężenia.

Warsztaty Sumi-e to bezpośredni kontakt ze sztuką japońską, jak również okazja do odkrycia oryginalnej techniki malarskiej i rozwinięcia zarówno swoich talentów artystycznych, jak i pewnych cech osobowości.

W programie:

 Sobota, 2 III:
11:00 -13:30 – teoria i praktyka
14:00 – obiad
15:00 – 17:00 – praktyka
17:15 – podwieczorek japoński
19:00 – degustacja japońska

 Niedziela, 3 III:
9:00 – śniadanie
10:00 – 12:30 – teoria, praktyka i podsumowanie kursu
13:00 – obiad

 Koszt kursu:

Pakiet z 1 noclegiem w pokoju 2 osobowym, kursem oraz wyżywieniem (1 śniadanie, 2 obiady, podwieczorek japoński i degustacja japońska): 360 zł (330 zł w pokoju 3 osobowym).

Pakiet z 2 noclegami w pokoju 2 osobowym, kursem oraz wyżywieniem (2 śniadania, 2 obiady, 1 obiadokolacja, podwieczorek japoński, degustacja japońska): 470 zł (420 zł w pokoju 3 osobowym). Osoby towarzyszące korzystają ze zniżki 20% za noclegi.

 Małgorzata Olejniczak – rozpoczęła studia Sumi-e w 2002 i przez 2 lata poznawała tę technikę w Japonii. Jesienią 2009 prowadziła warsztaty Sumi-e w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Na przełomie 2009/2010 swoje prace wystawiała w Zurichu (Szwajcaria). Od 2007 prowadzi unikalny pensjonat Terra Sudeta www.terrasudeta.com w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie promuje m.in. kulturę japońską i naucza malarstwa Sumi-e.

 Strona organizatora:
www.terrasudeta.com
http://mo-atelier.com

 

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też