29 stycznia 2013

Warsztaty Sumi-e

Warsztaty Sumi-e
Licencja: Domena publiczna

W dniach 9-10 marca będzie można wziąć udział w kursie malarstwa sumi-e, którego organizatorem jest Rezydencja Terra Sudeta i Małgorzata Olejniczak. W programie m.in.: malowanie na oryginalnym japońskim papierze, nauka i ćwiczenia podstawowych elementów malarskich oraz sztuka poprawnej kompozycji. Tematem przewodnim warsztatów będzie japońska śliwa, która jest symbolem wytrzymałości i hartu ducha.

W trakcie kursu malarstwa sumi-e nie zabraknie teorii. Małgorzata Olejniczak, która poprowadzi kurs podzieli się z uczestnikami wiedzą na temat symboliki, poprawnej kompozycji, technik malarskich, filozofii japońskiej śliwy oraz wytłumaczy jak namalować kamień pełen ekspresji…

Technika Sumi-e narodziła się w Chinach, jednakże już w XIII wieku znalazła swoje szczególne miejsce w sztuce japońskiej. Jej mistrzowie potrafią osiągać ekspresję przy użyciu tylko dwóch kolorów i uznają tę sztukę za doskonałe wyzwanie dla osób pragnących nieustannie się rozwijać i odkrywać samego siebie. Sumi-e pobudza wyobraźnię i uświadamia również, jak wiele jest możliwe. To świat medytacji, spokoju i odprężenia.

Warsztaty Sumi-e to bezpośredni kontakt ze sztuką japońską, jak również okazja do odkrycia oryginalnej techniki malarskiej i rozwinięcia zarówno swoich talentów artystycznych, jak i pewnych cech osobowości.

W programie:

 Sobota, 2 III:
11:00 -13:30 – teoria i praktyka
14:00 – obiad
15:00 – 17:00 – praktyka
17:15 – podwieczorek japoński
19:00 – degustacja japońska

 Niedziela, 3 III:
9:00 – śniadanie
10:00 – 12:30 – teoria, praktyka i podsumowanie kursu
13:00 – obiad

 Koszt kursu:

Pakiet z 1 noclegiem w pokoju 2 osobowym, kursem oraz wyżywieniem (1 śniadanie, 2 obiady, podwieczorek japoński i degustacja japońska): 360 zł (330 zł w pokoju 3 osobowym).

Pakiet z 2 noclegami w pokoju 2 osobowym, kursem oraz wyżywieniem (2 śniadania, 2 obiady, 1 obiadokolacja, podwieczorek japoński, degustacja japońska): 470 zł (420 zł w pokoju 3 osobowym). Osoby towarzyszące korzystają ze zniżki 20% za noclegi.

 Małgorzata Olejniczak – rozpoczęła studia Sumi-e w 2002 i przez 2 lata poznawała tę technikę w Japonii. Jesienią 2009 prowadziła warsztaty Sumi-e w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Na przełomie 2009/2010 swoje prace wystawiała w Zurichu (Szwajcaria). Od 2007 prowadzi unikalny pensjonat Terra Sudeta www.terrasudeta.com w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie promuje m.in. kulturę japońską i naucza malarstwa Sumi-e.

 Strona organizatora:
www.terrasudeta.com
http://mo-atelier.com

 

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też

Mapa świata na ścianę

Jeżeli chcemy, by nasze dziecko wiedziało, ile jest krajów na świecie, wystarczy rozłożyć przed...
Mapa świata na ścianę

III Oko Podróżnika

9 II obędzie się III Oko Podróżnika w warszawskim Aroma Espresso Barze. Organizatorzy zapewniają:...
III Oko Podróżnika