28 listopada 2012

Zimowa turystyka piesza

Zimowa turystyka piesza
Autor: Maciej Biłas, Licencja: CC-BY-SA

Miłośnicy górskich wędrówek wcale nie muszą z nich rezygnować zimą. Powinni jednak pamiętać o tym, by zachować szczególną ostrożność – nieprzetarte szlaki i nieubity śnieg powodować mogą, że wycieczka będzie trwała o wiele dłużej, a zmienne warunki pogodowe mogą dodatkowo utrudniać komfortowe przemieszczanie się. Sypki, zapadający się śnieg lub zmrożona, twarda pokrywa sprawiają, że nie zawsze możliwe jest wcześniejsze, dokładne zaplanowanie trasy. Przed wyruszeniem w góry warto wcześniej zapoznać się z aktualnymi warunkami pogodowymi  i śniegowymi, np. dzwoniąc do najbliższej Stacji Ratunkowej GOPR.

Część górskich tras oznakowana jest w taki sposób, że umożliwia bezpieczne wędrówki nawet wtedy, gdy szlaki pokryte są grubą warstwą śniegu. Niektóre trasy są czasowo zamykane ze względu na zagrożenia lawinowe – poinformują nas o tym stosowne tablice ostrzegawcze umieszczone w terenie, zaraz przy szlakach.

W okresie zimowym lepiej wybierać trasy krótsze, łatwiejsze technicznie, w pobliżu których znajdziemy całoroczne schroniska. Warto zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą oraz tabliczkę czekolady, która doda nieco energii w sytuacji kryzysowej. Pamiętać należy również o tym, aby przed wyjściem zostawić informację, gdzie się wybieramy i o której, orientacyjnie, zamierzamy wrócić.

Numery telefonów do jednostek GOPR i TOPR znaleźć można tutaj.

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też

Naładuj baterie w Egipcie

Jeżeli marzysz o egzotycznych wakacjach wśród starożytnych piramid, wylegiwaniu się na bajecznie kolorowych plażach,...
Naładuj baterie w Egipcie