Bhutan

Bhutan w pigułce

Flaga Bhutanu
Oficjalna nazwa Królestwo Bhutanu (འབྲུག་ཡུལ)
Stolica
Thimphu
Waluta
ngultrum i rupia indyjska (BTN)
Język
dzongkha
Liczba ludności
750 000
Powierzchnia
47 000m2
Religia
dominująca: buddyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Bhutanu Hotele w Bhutanie

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Bhutanie?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Bhutan to państwo położone we Wschodnich Himalajach pomiędzy Chinami a Indiami. Sąsiedztwo z dwoma potężnymi krajami, które nie są do siebie przyjaźnie nastawione i wciąż spierają się o przygraniczne terytoria, nie zaszkodziło na szczęście Bhutanowi ani jego mieszkańcom. A tych jest zaledwie 750 tysięcy, co czyni Bhutan krajem najrzadziej zaludnionym w tej części Azji.

Himalaje, które pokrywają większość tego kraju, zapierają dech w piersiach. Chociaż ośmiotysięczników na terenie tego kraju nie uświadczymy, znajduje się tu 20 siedmiotysięczników. Bhutan bardzo dba o swoją przyrodę. Na tym niewielkim, liczącym sobie mniej, niż 50 tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium, aż jedna piąta znajduje się pod ochroną.

Gdybyśmy mieli scharakteryzować Bhutan na tle swoich sąsiadów, ale też z turystycznego punktu widzenia, musielibyśmy przyznać, że jest to państwo wyjątkowe. Nie tylko dba bowiem o swoje środowisko naturalne, ale też o kulturę i tradycję. Niech faktem na potwierdzenie tej tezy będzie to, że jeszcze dwadzieścia lat temu do Bhutanu wjechać było bardzo ciężko, a wolność religijną wprowadzono tu dopiero w XXI wieku. Wcześniej buddyzm był jedynym uznawanym przez władzę wyznaniem.

Himalaje pokrywające Bhutan są wspaniałym widokiem, ale dla turysty nie mającego dużego doświadczenia alpinistycznego siedmiotysięczne szczyty nie będą przecież celem wędrówek. Co więc można zobaczyć w Bhutanie? Przede wszystkim wytwory kultury ludzkiej: posągi Buddy, klasztory, i architekturę miast, która nie miała kiedy się zwesternizować. Atrakcje Bhutanu zobaczymy w takich ośrodkach miejskich, jak Thimphu, Paro, czy Punakha.

Wybierając się do Bhutanu pamiętajmy o zabraniu kompletu ubrań na różną pogodę: kraj leży w strefie klimatów podzwrotnikowych, ale z racji zmieniających się wysokości, klimat ten jest dość zróżnicowany. Tereny podgórskie na południu to obszar ciepły i mokry, a w wyższych partiach gór będzie dużo chłodniej i sucho.

Zgłoś błąd

Regiony w Bhutanie

Miasta w Bhutanie

Atrakcje turystyczne i zabytki w Bhutanie

Bhutan - galeria zdjęć

Bhutan w pigułce

Bhutan
Oficjalna nazwa Królestwo Bhutanu (འབྲུག་ཡུལ)
Stolica
Thimphu
Waluta
ngultrum i rupia indyjska (BTN)
Język
dzongkha
Liczba ludności
750000
Powierzchnia
470002
Religia
dominująca: buddyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Bhutan - więcej informacji