Kostaryka

Kostaryka w pigułce

Flaga Kostaryki
Oficjalna nazwa Republika Kostaryki (Costa Rica, República de Costa Rica)
Stolica
San José
Waluta
colón (CRC)
Język
hiszpański
Liczba ludności
4 301 712
Powierzchnia
51 100m2
Religia
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kostaryki Hotele w Kostaryce

Ceny w Kostaryce

Ceny
Walutą Kostaryki jest colon (CRC), który dzieli się na 100 centymów. W obiegu znajdują się monety 5, 10, 20, 25, 50, 100 i 500 colonów oraz banknoty 1000, 2000, 5000, 10000 colonów. Colon wymienialny jest jedynie na miejscu. W wielu hotelach oraz restauracjach oprócz colonów przyjmowane są także dolary amerykańskie.
1 USD to około 500 CRC.
1 CRC to około 0,0060 PLN

Orientacyjne ceny:
Kostaryka nie należy do krajów najtańszych ale też ceny nie są tu szokujące dla polskiego turysty. Ceny żywności są około 1/3 wyższe niż w Polsce. Tanio kupić można za to lokalne owoce.
Najtańszy obiad w restauracji – około 10 USD
Obiad trzydaniowy – około 20 USD
Noclegi w hotelach – 30 – 100 USD
Piwo (o,33 l) – 3 USD
Woda mineralna (1,5 l w sklepie) – 1 USD
Paczka dobrej kawy (250 g) – 6 USD
Przejazd autobusem – 3-10 USD (zależnie od trasy)
Wstępy do parków narodowych – od 7 – 10 USD
Park wodny Tabacon (bilet całodzienny) – 32 USD

Bankomaty
W miastach i kurortach bankomaty są łatwo dostępne w siedzibach banków, galeriach handlowych i na głównych ulicach.

Karty kredytowe
W Kostaryce akceptowane są wszystkie najpopularniejsze karty płatnicze takie jak Visa, Maestro czy AmericanExpress. Można nimi płacić także w hotelach, większych sklepach. W przypadku zakupów na bazarach, mniejszych sklepach czy miejscach bardziej oddalonych od centrum należy pamiętać o posiadaniu wymienionej waluty. Karty kredytowe nie są też obsługiwane na prowincji.

Czeki podróżne
W bankach oraz recepcjach hoteli można bez problemu wymienić czeki podróżne. Są one wygodne jeśli nie chcemy wozić ze sobą zbyt dużo gotówki.

Jaką walutę warto mieć ze sobą
Ponieważ colon wymienialny jest jedynie na miejscu jadąc do Kostaryki należy zaopatrzyć się w walutę wymienialną. Najkorzystniejszy przelicznik ma tu dolar amerykański (USD). W wielu hotelach i restauracjach można także dokonywać zakupów w tej walucie bez konieczności jej wymiany. Wymiany waluty dokonywać należy w bankach lub w recepcjach hoteli.

Podatki
Kostaryka należy do tak zwanych rajów podatkowych, ze względu na to, że obowiązują w niej podatki jedynie od dochodów uzyskanych na terenie kraju. W związku z tym zakładanych jest tu wiele spółek, które w ten sposób uciekają przed opodatkowaniem.
Podatek dochodowy od osób fizycznych wynosi 10 lub 15% zależnie od osiąganego dochodu. Obowiązuje także podatek od sprzedaży (odpowiednik VAT) w wysokości 13%.

Co warto kupić
W miastach oraz ośrodkach turystycznych nie brakuje sklepów z pamiątkami oraz bazarów z lokalnymi wyrobami. Sprzedawcy oferują bogaty wybór przedmiotów wykonanych z drewna, takich jak pudełka, misy, maski czy inne ozdoby. Bardzo oryginalna i chętnie kupowana przez turystów jest lokalna ceramika oraz biżuteria. Prawdziwym rarytasem jest ręcznie czerpany papier z włókien palmy bananowej lub krzewów kawowych. Z artykułów spożywczych warto kupić tutejszą mocną i aromatyczną kawę.

Zgłoś błąd

Kostaryka w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika Kostaryki (Costa Rica, República de Costa Rica)
Stolica
San José
Waluta
colón (CRC)
Język
hiszpański
Liczba ludności
4301712
Powierzchnia
511002
Religia
Ustrój
republika

Kostaryka - więcej informacji