Kostaryka

Kostaryka w pigułce

Flaga Kostaryki
Oficjalna nazwa Republika Kostaryki (Costa Rica, República de Costa Rica)
Stolica
San José
Waluta
colón (CRC)
Język
hiszpański
Liczba ludności
4 301 712
Powierzchnia
51 100m2
Religia
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kostaryki Hotele w Kostaryce

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Kostaryce

Zalecane szczepienia
Przy wyjeździe do Kostaryki nie ma obowiązku poddania się żadnym szczepieniom ochronnym. Zalecane są jednak następujące szczepienia, które przyjąć należy w okresie 4-6 tygodni przed wyjazdem:
DB -Dur brzuszny
BT – Błonica/tężec
WZW A i B – wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
MMR – odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka

Od przyjeżdżających do Kostaryki z krajów Ameryki Południowej lub Afryki, w których występuje żółta gorączka wymagane jest okazanie przy wjeździe zaświadczenie o odbyciu szczepienia przeciwko niej.

Lekarstwa do zabrania
Osoby przyjmujące stale określone rodzaje leków powinny zabrać ze sobą ich zapas wystarczający na cały pobyt. Na miejscu mogą one być bowiem znacznie droższe lub niemożliwe do nabycia.
W apteczce turysty wybierającego się do Kostaryki powinny się znaleźć przede wszystkim środki przeciwbiegunkowe oraz stosowane przy zatruciach pokarmowych. Należy pamiętać, że flora tamtejsza bakteryjna jest odmienna od europejskiej co może powodować problemy żołądkowe, szczególnie w przypadku spożywania nieprzegotowanej lub niebutelkowanej wody. Warto mieć ze sobą także środki opatrunkowe i odkażające oraz leki przeciwbólowe. Ponadto pamiętać należy o kremach z wysokim filtrem oraz okularach przeciwsłonecznych gdyż słońce w Kostaryce jest bardzo mocne. Przydatne będą także środki łagodzące oparzenia słoneczne oraz ugryzienia owadów.

Choroby zakaźne
W Kostaryce występuje zagrożenie wirusem dengi, które nasila się szczególnie w porze deszczowej. W prowincji Limon pojawiają się także lokalne ogniska malarii. W przypadku planowanego wyjazdu do tej prowincji zaleca się wcześniejszy kontakt z lekarzem w celu ustalenia profilaktyki przeciwmalarycznej. Ryzyko zarażenia wzrasta wraz z oddalaniem się od głównych miast i ośrodków turystycznych.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Kostaryka jest krajem przyjaznym turystom. Jednak także tutaj należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, które obejmują poruszanie się jedynie po centrach dużych miast i w okolicach o dużym ruchu turystycznym oraz noszenie przy sobie niewielkiej ilości gotówki. Szczególnie aktywni są w Kostaryce kieszonkowcy. Łatwo także można stać się ofiarą napadu rabunkowego. Dochodzi do nich głównie po zmroku w Limon Centro, na plażach koło Porto Viejo i Cahuity oraz w oddalonych dzielnicach San Jose. Ze względu na możliwość padnięcia ofiarą kradzieży zaleca się posiadanie przy sobie fotokopii paszportu (nie musi być poświadczony) oraz przechowywanie oryginału w hotelowym sejfie.
Kostaryka prowadzi bezwzględną walkę z handlarzami narkotyków. W celu ich aresztowania stosuje się często policyjne prowokacje. Należy bezwzględnie unikać kontaktów z osobami próbującymi sprzedawać narkotyki. Policja uważniej przygląda się Polakom ze względu na próby przemycania przez nich narkotyków w przeszłości. W przypadku aresztowania za posiadanie narkotyków wydobywanie z więzienia jest długotrwałe i bardzo skomplikowane.

Insekty
Kostaryka leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, charakteryzującego się dużą wilgotnością powietrza. Z tego powodu występuje tu dużo różnego rodzaju insektów. Aby chronić się przed ich ugryzieniami należy stosować preparaty odstraszające. Pomocny może być także właściwy ubiór. Najlepiej sprawdzają się ubrania przewiewne, zakrywające jak największe powierzchnie ciała. Większość obiektów hotelowych i gastronomicznych wyposażona jest w siatki w oknach oraz kratkach wentylacyjnych tak by insekty nie dostawały się do wnętrza. W razie ugryzienia należy stosować środki łagodzące.

Podróżowanie z dziećmi
Kostarykańskie hotele i kurorty przystosowane są do potrzeb rodzin z dziećmi, wiele z nich oferuje także fachową opiekę animatorów podczas pobytu. Pozwala to dzieciom na zabawę w gronie rówieśników, a ich rodzicom zostawia kilka godzin wolnego czasu.
Decydując się na podróż z małymi dziećmi należy wziąć pod uwagę ich mniejszą odporność na zmianę otoczenia, flory bakteryjnej czy ostre słońce i zaopatrzyć się w stosowne leki dostosowane do wieku. Dzieci są także mniej odporne na występujące lokalnie choroby. Szczególnie ważne jest tu bezwzględne przestrzeganie zasad higieny i spożywanie jedynie płynów ze sprawdzonych źródeł oraz przebywanie jedynie w obrębie większych miast i ośrodków turystycznych.

W razie choroby
Planując wakacje w Kostaryce należy wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia. Pozwoli ono w razie konieczności skorzystania z pomocy medycznej na zwrot poniesionych kosztów po powrocie do kraju.
Opieka medyczna w Kostaryce stoi na dobrym poziomie. W większych miastach i kurortach znaleźć można zarówno przychodnie jak i szpitale. Problemy natomiast wystąpić mogą w wypadku podróżowania w odleglejsze rejony kraju.

Zgłoś błąd

Kostaryka w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Kostaryki (Costa Rica, República de Costa Rica)
Stolica
San José
Waluta
colón (CRC)
Język
hiszpański
Liczba ludności
4301712
Powierzchnia
511002
Religia
Ustrój
republika

Kostaryka - więcej informacji