Kostaryka

Kostaryka w pigułce

Flaga Kostaryki
Oficjalna nazwa Republika Kostaryki (Costa Rica, República de Costa Rica)
Stolica
San José
Waluta
colón (CRC)
Język
hiszpański
Liczba ludności
4 301 712
Powierzchnia
51 100m2
Religia
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kostaryki Hotele w Kostaryce

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Kostaryce?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Ameryka Środkowa jest często kojarzona z terenami niebezpiecznymi i niezbyt przyjaznymi turystom. Tymczasem to właśnie tutaj znajduje się najszczęśliwsze państwo 2012 roku według Happy Planet Index. To niewielka, wciśnięta między Panamę i Nikaraguę Kostaryka, prawdziwy turystyczny raj w miejsce, gdzie zapomnieć można o wszystkich troskach tego świata.
Już sama nazwa kraju związana jest z jego dobrą sławą. Costa Rica czyli Bogate Wybrzeże, to miano, którym ochrzcił te tereny sam Krzysztof Kolumb, który wylądował tu w 1502 roku. Kolejne wieki naznaczone były dominacją Hiszpanów, podbojem zamieszkujących dżunglę Indian oraz budową nowych miast. Kostaryka proklamowała niepodległość w 1821 roku, początkowo w ramach Stanów Zjednoczonych Ameryki Środkowej a następnie jako samodzielne państwo, które od 1871 roku posiada poprawianą kilkakrotnie konstytucję o charakterze demokratycznym. Pozwala to mieszkańcom kraju na dumę z bycia jedną z najstarszych demokracji w tym rejonie. Nie mniejsze znaczenia ma też fakt, że Kostaryka od 1949 roku nie posiada armii a jedynie paramilitarną policję.
Kostaryka leży miedzy Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym, w strefie klimatu podrównikowego. Najlepiej przyjeżdżać tu miedzy grudniem a kwietniem gdy wilgotność powietrza jest mała a wiejące wiatry pasatowe nie przynoszą opadów, które dają się we znaki w pozostałych porach roku. Kostaryka może być więc idealnym miejscem na ucieczkę przed zimową szarzyzną panującą w krajach północnej i wschodniej Europy.
Kostaryka jest krajem wyżynnym, pokrytym w większości lasami tropikalnymi. Centrum kraju zajmują Kordyliery, wznoszące się na wysokość ponad 3000 metrów nad poziomem morza. Jednak najbardziej majestatyczne są tutejsze wulkany, z najwyższym szczytem kraju Chirripo Grande o wysokości 3820 metrów nad poziomem morza. Kostarykańskie wulkany budzą się co jakiś czas wyrzucając w niebo snopy iskier, chmury dymów oraz strumienie gorącej lawy. Najsłynniejszym z nich jest Arena o wysokości przeszło 1600 metrów, wokół którego rozciąga się jeden z aż 32 parków narodowych w Kostaryce. Na jego terenie powstał niezwykły park wodny Tabacon nawiązujący nazwą do wioski, którą zniszczył wybuch wulkanu. Pośród tropikalnego lasu i przepięknych egzotycznych ogrodów można tu korzystać ze źródeł termalnych, strumieni, stawów, jeziorek i oczek wodnych.
Dzięki swojemu położeniu Kostaryka zaproponować może przybywającym do niej turystom pobyt aż nad dwoma morzami. Wybrzeże Morza Karaibskiego jest nizinne o charakterze lagunowym, z niewielkimi zatokami i wysepkami. Znajduje się tu jedna z głównych atrakcji kraju, zbudowana na palach wbitych w dno morskie wioska Tortuguero zamieszkana przez Afrykańczyków przybyłych z Jamajki. Z kolei wybrzeże Pacyfiku posiada wspaniałe piaszczyste plaże, liczne zatoki oraz urwiste brzegi. Do samego skraju plaż dochodzą tropikalne lasy, wśród których zobaczyć można barwne ptaki, jaszczurki czy małpy.
Mieszkańcy Kostaryki są przyjaźni i niezwykle weseli. Pobyt w tym kraju oprócz walorów poznawczych i rekreacyjnych niesie ze sobą także ogromna porcję dobrej zabawy oraz jeszcze większą pysznego jedzenia, które dla Europejczyka w pierwszej chwili wygląda tajemniczo, by po spróbowaniu stać się prawdziwym przysmakiem.
Oprócz atrakcji przyrodniczych warto znaleźć czas na odwiedzenie przynajmniej jednego ze starych kostarykańskich miast, w których zachowało się sporo architektury z okresu kolonialnego. Do najbardziej atrakcyjnych należą San Jose, Cartago, Alajuela, Puntarenas i Heredia.

Zgłoś błąd

Regiony w Kostaryce

Miasta w Kostaryce

Atrakcje turystyczne i zabytki w Kostaryce

Kostaryka - galeria zdjęć

Kostaryka w pigułce

Kostaryka
Oficjalna nazwa Republika Kostaryki (Costa Rica, República de Costa Rica)
Stolica
San José
Waluta
colón (CRC)
Język
hiszpański
Liczba ludności
4301712
Powierzchnia
511002
Religia
Ustrój
republika

Kostaryka - więcej informacji