Bawaria

Niemcy w pigułce

Flaga Niemiec
Oficjalna nazwa Republika Federalna Niemiec (niem.: Deutschland lub Bundesrepublik Deutschland, BRD)
Stolica
Berlin
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
niemiecki
Liczba ludności
81 859 000
Powierzchnia
357 123m2
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
republika federalna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Bawarii Hotele w Bawarii

Co warto zobaczyć w Bawarii?

Wolny Kraj Bawaria jest jednocześnie najlepiej rozwiniętym gospodarczo i największym krajem związkowym Niemiec. Jednak trzeba podkreślić, że jest to także prawdziwy raj dla turystów. Do przybycia w te strony zachęcają przede wszystkim przepięknie oprószone śniegiem szczyty górskie, serdeczność i gościnność mieszkańców oraz ich specyficzna kultura, ale i krystaliczne wody tutejszych jezior, owiane nutą tajemniczości średniowieczne miasta i odwiecznie drzemiące lasy. To właśnie w Bawarii znajdują się najpiękniejsze niemieckie średniowieczne zamki jak chociażby słynny Neuschwanstein, który zna cały świat, dzięki bajkom Walta Disneya. Jednak Bawaria oferuje także wiele dla miłośników sportów – jest tu sporo szlaków turystycznych (pieszych i rowerowych), możliwość uprawiania kajakarstwa, czy też wspinaczki górskiej (na terenie Bawarii znajduje się najwyższy szczyt Niemiec – Zugspitze).

Bawaria jest granicznym landem – leży na granicy z Austrią, Szwajcarią oraz Czechami. Sąsiadujące z nią landy to Hesja, Turyngia, Saksonia oraz Badenia-Wirtembergia. Początkowo tereny dzisiejszej Bawarii należały do państwa Bawarów, które później zostało zmienione w księstwo uzależnione od Franków. W X w. władza przeszła w ręce miejscowej dynastii Luipoldingów, co spowodowało, że ziemie te szybko znalazły się pod panowaniem Rzeszy Niemieckiej. Kolejną dynastią panującą w Bawarii byli Welfowie. Z kolei najdłużej panującą tutaj dynastią byli Wittelbaschowie, którzy rządzili tu od 1180 r. do końca I wojny światowej. Ciekawostką jest to, że w 1825 r. panujący wówczas Ludwik I Wittelsbach zmienił pisownię z Baiern na Bayern co miało nawiązywać ściśle do tradycji wywodzącej się wprost ze starożytności. Pod koniec XIX w. Bawaria stała się częścią Cesarstwa Niemieckiego, jednak zachowała swoją dotychczasową odrębność. W 1918 r. na krótko została powołana do życia Bawarska Republika Rad. Od 1949 r. jest ona częścią Republiki Federalnej Niemiec.

Bawaria słynie z wysokorozwiniętego przemysłu (firmy takie jak BMW, Siemens, AUDI, O2, czy Sky Deutchland), ale i ze swojej kultury (popularny nie tylko w Niemczech Oktoberfest) i tradycji oraz osiągnięć kulturalnych i sportowych.

Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Niemczech i nie można się temu dziwić, gdyż Bawaria zachwyca wszystkich swoją niesamowitą, baśniową atmosferą.

Zgłoś błąd

Mapa Bawarii

Miasta w Bawarii

Atrakcje turystyczne i zabytki w Bawarii

Olympiaturm

W jednym z monachijskich parków można wspiąć się na...
Olympiaturm

Schöner Brunnen

Schöner Brunnen, czyli studnia miejska, jest kolejną atrakcją turystyczną,...
Schöner Brunnen

Miasta w pobliżu Bawaria

Bawaria - galeria zdjęć

Niemcy w pigułce

Flaga Niemiec
Oficjalna nazwa Republika Federalna Niemiec (niem.: Deutschland lub Bundesrepublik Deutschland, BRD)
Stolica
Berlin
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
niemiecki
Liczba ludności
81 859 000
Powierzchnia
357 123m2
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
republika federalna