Salzburg

Salzburg w pigułce

Kraj
Austria
Liczba ludności
148256
Powierzchnia
65,68 km2
Nr. kierunkowy
0662
Współrzędne
N:47.48
E:13.03
Herb
Herb Salzburga

Co warto zobaczyć w Salzburgu?

Salzburg to jedno z najbardziej znanych miast w Austrii, położone w Alpach, w pobliżu granicy z Niemcami. Słynie ze świetnie zachowanego barokowego Starego Miasta, które zostało wpisane na listę UNESCO oraz opromienia je blask jednego z najwybitniejszych kompozytorów wszechczasów, Wolfganga Amadeusza Mozarta, który przyszedł tu na świat.

Miasto powstało na miejscu dawnego rzymskiego obozu warownego i osady będącej ważnym ośrodkiem handlowym i administracyjnym regionu. W VII w. na tereny te przybył św. Rupert i założył tu klasztor św. Piotra, który uznaje się za najstarszy w krajach niemieckojęzycznych. W tym samym czasie powstał tu także klasztor benedyktynek Nunaberg.

Bogactwo rozwijającego się od IX w. Salzburga zasadzało się na handlu i soli, którą wydobywano w okolicy. Sama nazwa miasta tłumaczy się jako „Zamek solny”, co wskazuje na to, jak duże znaczenie przywiązywano do handlu tym towarem. Ze względu na położenie oraz zasobność od czasów średniowiecza tereny te były obszarem rywalizacji między Bawarią a Austrią, zaś sam Salzburg wielokrotnie w swojej historii przechodził w ręce raz jednej, raz drugiej strony.

Dzisiejszy wygląd miasto zawdzięcza przede wszystkim arcybiskupom, którzy mieli tu swoją siedzibę od końca XIV w. Budowali oni liczne kościoły, a popierany przez nich handel przynosił duże zyski i możliwość rozbudowy centrum o bogato zdobione kamienice i pałace. Szczęśliwie, w okresie II wojny światowej, pomimo alianckiego nalotu ta właśnie część miasta zachowała się niemal bez zniszczeń i wciąż zachwyca swoim widokiem z kościelnymi wieżami i górującą nad nimi twierdzą Hohensalzburg.

Symbolem Salzburga i jego „towarem eksportowym” jest Wolfgang Amadeusz Mozart. Sławny kompozytor urodził się tu spędził część dzieciństwa. Dziś dla uczczenia jego pamięci odbywa się latem trwający 5 tygodni Festiwal w Salzburgu, na który ściągają melomani z całego świata. Ale muzyka towarzyszy miastu także na co dzień. Rozbrzmiewa w kawiarniach na Starym Mieście, gdzie podaje się doskonałą kawę oraz czekoladę na gorąco i inne słodkości, tworzy atmosferę Domu Mozarta czy płynie ulicami w ślad za koncertującymi tu muzykami.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Salzburgu

Warto wiedzieć

W okolicy Salzburga

Salzburg - galeria zdjęć

Salzburg w pigułce

Kraj
Austria
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
148256
Powierzchnia
65,68 km2
Nr. kierunkowy
0662
Współrzędne
N:47.48
E:13.03

Salzburg - więcej informacji