27 października 2013

13. Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA

13. Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA
Autor: www.festiwalterra.pl, Licencja: Domena publiczna

W dniach 7-8 grudnia w Kinie Wisła w Warszawie odbędzie się XIII edycja Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA. Wśród tegorocznych gości znaleźli się Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie, Marek Pindral, Marzena Hmielewicz i Ludwika Włodek, Kasia Biernacka, Bożena Jarzyńska i Marcin Dobas, Artur Homan, Magdalena Skopek oraz Marcin Jamkowski. Przez dwa dni Festiwalu miłośnicy podróży zobaczą zdjęcia wyświetlane na wielkim ekranie, usłyszą pełne emocji opowieści fotografujących podróżników i posłuchają muzyki świata. Organizatorami wydarzenia są Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie, podróżnicy, fotografowie, organizatorzy wypraw trekkingowych w Himalaje.

 

13. edycja Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA:

Podróżując z Katarzyną i Andrzejem Mazurkiewiczami po Tanzanii wejdziemy na wyrastające znad sawanny wulkany: Meru i Kilimandżaro, zadziwimy się obfitością zwierząt w afrykańskich parkach narodowych, a na koniec odwiedzimy Zanzibar – wielokulturową wyspę z rajskimi plażami.

Postaramy się poznać różnorodne i fascynujące Chiny, schodząc z utartych szlaków, zaglądając  do prywatnych domów i poznając często zaskakujące dla nas zwyczaje. Naszym przewodnikiem będzie Marek Pindral, który spędził w tym ogromnym kraju dwa lata.

Poznamy życie codzienne mieszkańców Afganistanu opowiedziane z kobiecej pespektywy przez Marzenę Hmielewicz i Ludwikę Włodek, które podróżowały po tym niezbyt często odwiedzanym kraju.

Pojedziemy do Meksyku, aby eksplorować leżące w dżungli niezwykłe jaskinie oraz zamieszkamy  w niewielkiej górskiej wiosce razem z Kasią Biernacką, która wraca w to miejsce od ponad dziesięciu lat.

Malownicze klifowe wybrzeża, lodowce, turkusowe górskie jeziora oraz delfiny, kolonie pingwinów, uchatki oglądane z kajaków i niezwykła papuga Kea to tylko część z bogactwa krajobrazów i przyrody Nowej Zelandii, którymi zachwycą nas Bożena Jarzyńska i Marcin Dobas.

Przyrodnik, filmowiec i fotograf Artur Homan zaprezentuje swój piękny film „Rytmy Natury”  o dolinie rzeki Baryczy w Polsce zdradzając nam również kulisy jego przygotowania. Autor kiedyś chciał filmować lwy i żyrafy, jednak, gdy przekonał się jak fascynujące jest życie naszych zwierząt, chęć pokazania tego innym pochłonęła go zupełnie.

Zagłębimy się w syberyjską tundrę i życie mieszkających tam Nieńców, dzięki Magdalenie Skopek,  dla której półwysep Jamał stał się jej miejscem na ziemi. Autorka świetnej książki „Dobra krew.  W krainie reniferów, bogów i ludzi“” zabierze nas do „swojej” nienieckiej rodziny podczas pełnego komarów lata i mroźnej zimy.

Wyruszymy w podróż przez Kanadę i USA z fotografami Marzeną Hmielewicz i Marcinem Jamkowskim oraz ich siedmioletnim synem. Obejrzymy parki narodowe, wspaniałe przestrzenie, nieokiełznaną przyrodę i pionowe ściany wspinaczkowe Ameryki Północnej oraz spotkamy otwartych i przyjaznych ludzi – informują organizatorzy. 

Program 13. edycji festiwalu:

Sobota 7 grudnia

11.00  – 12.30 – Od śniegów Kilimandżaro do plaż ZanzibaruKatarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie


13.30  – 15.00 – ZA WIELKIM MUREM, CZYLI CHINY OD PODSZEWKI – Marek Pindral


16.00  – 17.30  – AFGANISTAN – LIFE IS GOOD – Marzena Hmielewicz i Ludwika Włodek


18.30   – 20.00 – MEKSYK – O DUCHACH JASKIŃ I CZARNYM ZŁOCIE – Kasia Biernacka                                                                                    

Niedziela, 8 grudnia

11.00  – 12.30 – NOWA ZELANDIA – MIĘDZY KIWI A OPOSAMI – Bożena Jarzyńska i Marcin Dobas


13.30  – 15.00 – RYTMY NATURY W DOLINIE BARYCZYArtur Homan


16.00  – 17.30 – SYBERIA – OPOWIEŚCI Z TUNDRY – Magdalena Skopek


18.30   – 20.00 – SMOKIEM W POPRZEK AMERYKIMarzena Hmielewicz i Marcin Jamkowski oraz Kajetan Jamkowski

O Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA:

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w grudniu 2001 oku. Poza meritum – pokazami i spotkaniami z autorami – stała się też Terra okazją do spotkań ze znajomymi, którzy przyjeżdżają na to wydarzenie. Kluczem doboru pokazów nie są ekstremalne wyczyny podróżnicze – chyba, że są dobrze sfotografowane i opowiedziane – ale bardzo dobre prezentacje fotograficzne, z ciekawym komentarzem, przemyślaną kompozycją pokazu, ilustrowane muzyką, pokazujące pasje autorów i emocje im towarzyszące. Organizatorzy tak dobierają prezentacje, by widzom pozostawiły piękne obrazy pod powiekami, zaciekawiły, zachwyciły, czy w końcu skłoniły do refleksji, a czasem także zainspirowały do własnych podróży. Festiwal TERRA  ma  za zadanie przekonać widzów o wyższości pokazów slajdów i kontaktu z żywym słowem nad innymi środkami przekazu. Festiwal co roku  gromadzi liczną i wierną publiczność. Na pierwszą edycję w 2001 roku sprzedano 1000 biletów, na ubiegłoroczną – 3700. Łącznie w ciągu dwunastu edycji widzami Festiwalu było blisko 30 tys. osób.

Ceny biletów:

Bilet na jeden pokaz – 17 zł
Karnet na jeden dzień – 50 zł
Przedsprzedaż biletów i karnetów od 1 października do 4 grudnia przez Internet – informacje na stronie www.festiwalterra.pl. Pozostałe bilety będzie można kupić w kinie Wisła: 5 i 6 grudnia w godz. 12.00-20.00 oraz w dniach festiwalu w dniach festiwalu 7 i 8 grudnia w godz. 10.00 – 20.00.

Strona organizatora festiwalu: www.festiwalterra.pl

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też