22 sierpnia 2016

3 londyńskie atrakcje za darmo

3 londyńskie atrakcje za darmo
Licencja: Copyright

Największe miasto Unii Europejskiej. Stolica Wielkiej Brytanii. Te hasła sprawiają, że Londyn wydaje nam się bardzo drogim miastem, do którego nie ma sensu wybierać się bez wypchanego portfela. Okazuje się jednak, że lista londyńskich atrakcji, za które nie trzeba zapłacić ani pensa, jest naprawdę długa! Przedstawiamy Wam te z nich, które nam wydały się najciekawsze.

Tani transport
 
Masowa emigracja naszych rodaków na Wyspy Brytyjskie w ostatnich latach zmusiła władze tanich linii lotniczych do reakcji na nowe potrzeby rynku. Bardzo tanie bilety lotnicze do Londynu pojawiają się dzisiaj w sieci niemal codziennie. Rozchodzą się jednak stosunkowo szybko. Wystarczy jednak być uważnym, by znaleźć loty do Londynu  za 9 zł w obie strony! Czyż to nie wspaniałe?
 
No dobrze, ale czy nie zrujnujemy się po przylocie? Odpowiedź brzmi: to zależy tylko od Was. Możecie, rzecz jasna, postanowić, że tylko imprezujecie i wydać monstrualne kwoty na alkohol i jedzenie. Możecie wydać mnóstwo pieniędzy na bilety wstępu do najbardziej obleganych turystycznych miejsc. Jest jednak mnóstwo rzeczy, które w Londynie można robić za darmo.
 
1. Poszwendaj się po East Endzie.
 
Wschodnia część miasta to centrum kontrkultury. Przez wiele lat uważany za niebezpieczną dzielnicę zaniedbany East End przyciąga dzisiaj wielu turystów – podziwiają tutaj jedyne w swoim rodzaju graffiti, odwiedzają sklepiki retro, kupują urocze drobiazgi z ulicznych straganów… Warto tez odwiedzić tutejsze Muzeum Dzieciństwa, pełne zabawek z dawnych czasów – wstęp oczywiście darmowy. Najlepszym dniem, by odwiedzić East End, jest pierwszy czwartek miesiąca. Wtedy to piętnaście tutejszych galerii otwiera swoje podwoje, organizując wieczorki autorskie, pogadanki przy winie i ciastkach, warsztaty artystyczne… Jednym słowem – dzieje się.
 
2. Zostań mudlarkerem
 
Mudlarking to nic innego jak poszukiwanie skarbów na brzegach rzeki Tamizy. Wprawieni mudlarkerzy uparcie przeczesują błotniste tereny nad Tamizą w nadziei, że znajdą odłamek wiktoriańskiego szkła albo cenną część biżuterii z dawnych czasów… Często kończy się na płytkach ceramicznych i szklanych butelkach – ale zabawa jest przednia. Jakiś skarb znajdziesz na pewno, choćbyś miał wrócić do domu z kawałkiem glinianej rurki.
 
3. Degustuj na Borough Market
 
Zgłodniałeś? Czas na posiłek. Działające przy London Bridge od 1750 r. targowisko Borough Market to propozycja raczej dla klientów o zasobnych portfelach – swoje wyroby prezentują tutaj producenci organiczno-rzemieślniczej żywności. Jeśli jednak się postarasz, bez problemu zaspokoisz głód na darmowych degustacjach. Główka pracuje! A przy okazji liźniesz trochę lokalnego folkloru.
 
Z uwagi na tanie bilety lotnicze Londyn to naprawdę atrakcyjna propozycja na weekend czy kilkudniowy urlop. Nie martw się więc, że nie masz funduszy – kup bilet za kilka złotych i leć!

O autorze
redakcja

Zobacz też