2 maja 2013

Warmińsko-mazurskie: do 2015 roku ma powstać lotnisko

Warmińsko-mazurskie: do 2015 roku ma powstać lotnisko
Autor: Krzysztof Urbanowicz, Licencja: CC-BY-SA

Samorządowa spółka Warmia i Mazury ogłosiła, że do 2015 roku w Szymanach koło Szczytna powstanie nowy port regionalny. Obiekt ma zostać wybudowany w miejscu byłego wojskowego lotniska. Koszt inwestycji to 200 mln zł (z czego 5 mln to budowa samego terminala) – ponad 75% tej kwoty to unijne dofinansowanie. Jeśli port nie ruszy do 2015 r., środki te jednak przepadną.

Spośród 65 prac, które wpłynęły w związku z ogłoszonym przez spółkę Warmia i Mazury konkursem wybrano projekt Studia Form Architektonicznych, architekta Tomasza Lelli z Olsztyna. Jury swoją decyzję umotywowało opinią, że nawiązuje on architektonicznie do mazurskiego krajobrazu, z motywem żurawi, strefą zieleni i trzcin oraz małymi lustrami wody, „ujmuje prostotą i jest funkcjonalny”. Następnym etapem są negocjacje organizatora konkursu z autorem dotyczące projektu wykonawczego inwestycji.

Nowy terminal początkowo ma mieć przepustowość na poziomie 300 tys. pasażerów rocznie, a po ewentualnej rozbudowie – do 500 tys. Zgodnie z założeniami, ma zapewnić pełną obsługę ruchu pasażerskiego, w tym warunki do odprawy pasażerów ze strefy Schengen i spoza niej.

Lotnisko w Szamanach położone jest ponad 50 km od Olsztyna. Obecnie trwa budowa połączenia kolejowego do niego.

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też

Most nad Morzem Czerwonym?

Wizja prezydenta Egiptu, Mohammeda Mursiego, dotycząca mostu łączącego saudyjską prowincję Tabuk ze znanym kurortem...
Most nad Morzem Czerwonym?