2 maja 2013

Warmińsko-mazurskie: do 2015 roku ma powstać lotnisko

Warmińsko-mazurskie: do 2015 roku ma powstać lotnisko
Autor: Krzysztof Urbanowicz, Licencja: CC-BY-SA

Samorządowa spółka Warmia i Mazury ogłosiła, że do 2015 roku w Szymanach koło Szczytna powstanie nowy port regionalny. Obiekt ma zostać wybudowany w miejscu byłego wojskowego lotniska. Koszt inwestycji to 200 mln zł (z czego 5 mln to budowa samego terminala) – ponad 75% tej kwoty to unijne dofinansowanie. Jeśli port nie ruszy do 2015 r., środki te jednak przepadną.

Spośród 65 prac, które wpłynęły w związku z ogłoszonym przez spółkę Warmia i Mazury konkursem wybrano projekt Studia Form Architektonicznych, architekta Tomasza Lelli z Olsztyna. Jury swoją decyzję umotywowało opinią, że nawiązuje on architektonicznie do mazurskiego krajobrazu, z motywem żurawi, strefą zieleni i trzcin oraz małymi lustrami wody, „ujmuje prostotą i jest funkcjonalny”. Następnym etapem są negocjacje organizatora konkursu z autorem dotyczące projektu wykonawczego inwestycji.

Nowy terminal początkowo ma mieć przepustowość na poziomie 300 tys. pasażerów rocznie, a po ewentualnej rozbudowie – do 500 tys. Zgodnie z założeniami, ma zapewnić pełną obsługę ruchu pasażerskiego, w tym warunki do odprawy pasażerów ze strefy Schengen i spoza niej.

Lotnisko w Szamanach położone jest ponad 50 km od Olsztyna. Obecnie trwa budowa połączenia kolejowego do niego.

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też