10 kwietnia 2013

„Chiny (nie)codzienne”. Krośnieńskie spotkania z podróżnikami

„Chiny (nie)codzienne”. Krośnieńskie spotkania z podróżnikami

15 IV o godz. 18:00 w Piwnicy PodCieniami w Muzeum Rzemiosła w Krośnie będzie można wziąć udział w spotkaniu z Alicją Rapsiewicz i Andrzejem Budnikiem. Organizatorem wydarzenia jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

„Chiny (nie)codzienne” to zbiór zdjęć i opowieści z czterech pobytów w Państwie Środka na przestrzeni jednej podróży, która trwała trzy i pół roku. Chiny, kraj ogromny – bardzo zróżnicowany społecznie i kulturowo, za każdym razem ukazywał podróżnikom inne, swoje oblicze. Wędrując starali się omijać wielkie miasta i wybierać te mniejsze, które jednakże okazywały się być wielkości Warszawy. Chcieli być jak najbliżej ludzi, poznać ich troski i sukcesy, dni radosne i te smutne. Przez swoją otwartość i dociekliwość trafiali do chińskich domów i mieli okazję poznać ten kraj naprawdę od środka, z poziomu zwykłego mieszkańca. Na koniec pobytu przyszła największa próba – jak odnaleźć w dwumilionowym mieście dwa skradzione rowery, na których jechali do Polski? Swoje spostrzeżenia i część przygód (nie tylko z Chin) opisują na blogu Loswiaheros.pl, który traktują jako „platformę inspiracyjną” dla osób, które chcą wyjechać, ale boją się postawić kropkę nad „i” – informują organizatorzy na swojej stronie.

Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik 1 lipca 2009 roku wyjechali z Polski w podróż dookoła świata. W grudniu ubiegłego roku z powodów rodzinnych przerwali ją na kilka miesięcy i wrócili do kraju. Jednakże już w maju wyruszają do Kirgistanu, gdzie zostawili cały sprzęt i swoje ukochane rowery. Przejechali lądem całą Azję, po czym przeprawili się jachtem z Timoru Wschodniego do Australii, gdzie przez 9 miesięcy podróżowali samochodem terenowym. Następnie wsiedli na pokład przypadkowo spotkanego jachtu i pływali nim przez 4 miesiące (jako załoga) wśród rajskich wysp Indonezji. Gdy dotarli do Tajlandii, postanowili wsiąść na rowery i wrócić nimi do Polski przez Hong Kong, Japonię i góry Pamiru.

Wstęp: wolny
Miejsce: Piwnica PodCieniami, Rynek 5, Krosno

Strona organizatora: http://www.muzeumrzemiosla.pl/index.php?%20page=artykuly&id=175

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też