30 czerwca 2019

Armenia- wycieczki objazdowe z biurem podróży LogosTour.

Armenia- wycieczki objazdowe z biurem podróży LogosTour.

Republika Armenii to kraj leżący na pograniczu Europy i Azji, na terenie Kaukazu Południowego. Przez wieki zmieniała swą nazwę- sami Armeńczycy nazywają swój kraj Hajastan, a siebie samych Hajer, wskazując tym samym na swoje pokrewieństwo z biblijnym Noe- Hajka był jego prawnukiem. Armenia urzeka pięknem swego krajobrazu- prastare budownictwo sakralne w otoczeniu prawie nienaruszonej przyrody sprawia magiczne wrażenie.

Początek niezapomnianego.

Wycieczki objazdowe po Republice Armenii z biurem podróży gwarantują niezapomnianą podróż oraz wspaniałe przeżycia. Naszą przygodę rozpoczniemy w Tbilisi- stolicy Gruzji. Tam rozpoczniemy swoją przygodę ze zwiedzaniem traktów klasztornych średniowiecznej Armenii. Powstanie Tbilisi związane jest w pewną legendą. Pewnego dnia król wybrał się na polowanie ze swoim dworem. W tym samym czasie sokół zapolował na bażanta, jednak obydwa ptaki uciekły sprzed oczu polujących. Król zdecydowal ruszyć za nimi w pogoń. Po czasie oba ptaki zostały znalezione w gorącym źródle. Okazało się, że w okolicy jest mnóstwo gorących wód. Król, przyjrzawszy się otoczeniu, ucieszył oko i zdecydował o założeniu miasta.

Następnie udamy się do Mcchety (tam Ormianie przyjęli chrześcijaństwo w IV wieku). Będąc w Armenii, warto udać się do Gori- miasta, gdzie urodził się Stalin i gdzie do dzisiaj stoi jego dom. Nie pominiemy również zwiedzania naczelnego miasta na Jedwabnym Szlaku- skalna osada Uplistsikhe. Zatrzymując się w Kutaisi zwiedzimy grób króla Dawida. Następnie czeka nas wizyta w Rabati w Achalciche- najsłynniejszy kompleks architektoniczny Gruzji- w tym samym budynku znajduje się meczet, synagoga i świątynia chrześcijańska. Potem udamy się już do Erywania, będącego stolicą dziejszej Armenii. Tam rozpoczniemy kolejny etap zwiedzania Armenii, tym razem nie kulturowej, lecz rzeczywistej- terytorialnej. To jest tylko początek niezapomnianej przygody.

Co dalej?

W naszej ofercie przewidziano również zwiedzanie Azerbejżdżanu. Pierwszym etapem będzie zwiedzanie Baku- obecnej stolicy Azerbejdżanu. Następnie zwiedzać będziemy Półwysep Abszeroński, słynący z upraw winogron i produkcji wina. Następnie zwiedzać będziemy wszystkie znaczące rezydencje dawnych władców Azerbejdżanu oraz mauzolea- w tym mauzoleum wielkiego Diri Baby. Nie pominiemy również zwiedzania Wielkiego Meczetu Cum w Samaxi. Na uwagę zasługuje również Vardzii- XII- wieczne miasto, wykute w skale. Kiedyś pełniło funkcję klasztoru, Prócz klasztoru, kompleks skalny zawiera także salę tronową z ponad trzema tysiącami komnat, rozłożonych na 13 piętrach. Innowacyjność Vardzii polegała na istniejącym systemie nawodnień, co- dla tamtych realiów budowniczo-architektonicznych stanowiło nie lada wyzwanie.

Kultura

Dzisiaj Armenię, Gruzję i Azerbejdżan kojarzymy zwykle z winiarniami oraz wciąż dobrze rozwiniętym- i wciąż rozwijającym się- przemysłem winnym. Na uwagę zasługuje również szeroko pojęte rękodzielnictwo. Zwiedzając targ, możemy podziwiać różnorodność form i kolorów ludwisarstwa. Jedną z wizytówek krajów Kaukazu Południowego są także napoje, niebędące napojami alkoholowymi. W Azerbejdżanie nieprzerwanie od setek lat króluje czarna herbata, doprawiona dżemem, serwowana w naczyniu w kształcie gruszki. Z dań na wspomnienie zasługuje przede wszystkim Pilaw- ryż zmieszany z mięsem i warzywami. Armenia zaś słynie z brandy, czarnej kawy i wody źródlanej. A Gruzja… Któż z nas nie słyszał o gruzińskim Chaczapuri?

Armenia wycieczki objazdowe, pomimo swego harmonogramu, dają też dużą dozę swobody. Z biurem podróży nie stoimy w miejscu, zwiedzamy to, co można tylko zobaczyć. Z nami nie będziesz czuć się ograniczony przez samoloty czy pociągi.

Podróżniku! Decydując się na wycieczkę z biurem podróży, gwarantujesz sobie i swoim bliskim niezapomniane przygody do korzeni kultury chrześcijańskiej

O autorze
redakcja

Zobacz też