23 maja 2019

Po co psu paszport?

Po co psu paszport?
Licencja: Copyright

Podróżowanie ze zwierzakiem wymaga sporych przygotowań. Przed każdym dłuższym wyjazdem opiekun powinien skonsultować się z wykwalifikowanym weterynarzem i sprawdzić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do podróży. Jego obowiązkiem jest również zapewnienie pupilowi odpowiedniej wielkości transportera i niezbędnych akcesoriów. Najważniejszą rzeczą jest jednak paszport, który umożliwi bezproblemową podróż poza granice kraju.

Paszport dla psa – co zawiera?

Paszport dla psa to dokument, o który powinien zadbać każdy opiekun, chcący podróżować ze swoim czworonogiem za granicę. Na jego podstawie pupil jest identyfikowany i – jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie – może towarzyszyć nam nawet w dalekich wyjazdach. Jakie informacje muszą się w nim znaleźć? Są to m.in.:

  • Imię, gatunek, płeć, rasa i umaszczenie psiaka.
  • Dane kontaktowe właściciela i jego czytelny podpis.
  • Dane kontaktowe oraz podpis lekarza weterynarii, który wystawił paszport.
  • Wzmianka na temat szczepień oraz umiejscowieniu czipa lub tatuażu identyfikacyjnego.

Kto może wystawić paszport?

Ten dokument mogą wystawiać tylko lekarze weterynarii, znajdujący się na liście osób uprawnionych do jego wydawania (wykaz jest dostępny na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej). Aby specjalista mógł wyrobić czworonogowi książeczkę, należy zadbać o kilka niezbędnych elementów, takich jak:

  • Wszczepienie pupilowi mikroczipa (przyda się on również na co dzień i ułatwi odnalezienie psiaka w przypadku jego zaginięcia), na którym znajduje się unikatowy piętnastocyfrowy kod.
  • Zaszczepienie psa przeciwko wściekliźnie (warto pamiętać, że w przypadku szczeniaków szczepienie jest ważne dopiero po upływie 21 dni).

Należy podkreślić, że podróż do niektórych krajów, z uwagi na bardziej restrykcyjne prawo, wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Wśród takich państw jest m.in. Wielka Brytania i Szwecja, gdzie wymaga się także zaświadczenia przeprowadzenia leczenia przeciwko tasiemcowi, oraz Irlandia i Malta – aby przekroczyć ich granice, trzeba dodatkowo pamiętać o zaświadczeniu przeprowadzenia leczenia przeciwko tasiemcowi i kleszczom.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Wyrobienie paszportu dla psa nie wiąże się z dużymi wydatkami. Koszt książeczki umożliwiającej pupilowi podróżowanie nie przekracza zwykle kilkudziesięciu złotych (w większości gabinetów wydanie paszportu to koszt 70 zł, a związane z nim opłaty manipulacyjne wynoszą ok. 30 zł). Cena może jednak się zwiększyć jeśli szczepimy psiaka przeciwko dodatkowym chorobom. Przed wyjazdem warto więc zajrzeć na stronę Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego i upewnić się, czy wszystkie niezbędne szczepienia zostały wykonane, a na terenie kraju, który zamierzamy odwiedzić, nie obowiązuje okres kwarantanny. Warto podkreślić, że psi paszport nigdy nie traci ważności i można używać go przez całe życie pupila.

Kiedy należy wyrobić pupilowi taki dokument?

Mimo że paszport nie jest niezbędnym elementem wyprawki pupila i raczej nie przydaje się na co dzień, warto pomyśleć o jego wyrobieniu jeszcze przed planowanymi podróżami. Pozwoli to na uniknięcie stresu związanego z dopełnianiem wszystkich formalności bezpośrednio przed wyjazdem i zminimalizuje ryzyko przekładania podróży ze względu na brak ważnych dokumentów. Warto jednak pamiętać, że wyjazd z pupilem to nie tylko paszport – przed każdą dłuższą wycieczką należy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria (dostępne między innymi w sklepie internetowym https://www.naszezoo.pl/pl/i/Darmowa-dostawa/8), takie jak odpowiedniej wielkości transporter, wygodne szelki lub obroża, a także kaganiec, wytrzymała smycz i zestaw podróżnych miseczek na karmę i wodę.

O autorze
redakcja

Zobacz też

Nowy trend: turystyka filmowa

Podróże tropem filmowych bohaterów czy wizyty w miejscach, które „zagrały” w popularnych produkcjach filmowych...
Nowy trend: turystyka filmowa