Podróżowanie ze zwierzakiem wymaga sporych przygotowań. Przed każdym dłuższym wyjazdem opiekun powinien skonsultować się z wykwalifikowanym weterynarzem i sprawdzić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do podróży. Jego obowiązkiem jest również zapewnienie pupilowi odpowiedniej wielkości transportera i niezbędnych akcesoriów. Najważniejszą rzeczą jest jednak paszport, który umożliwi bezproblemową podróż poza granice kraju.
Paszport dla psa – co zawiera?
Paszport dla psa to dokument, o który powinien zadbać każdy opiekun, chcący podróżować ze swoim czworonogiem za granicę. Na jego podstawie pupil jest identyfikowany i – jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie – może towarzyszyć nam nawet w dalekich wyjazdach. Jakie informacje muszą się w nim znaleźć? Są to m.in.:
Kto może wystawić paszport?
Ten dokument mogą wystawiać tylko lekarze weterynarii, znajdujący się na liście osób uprawnionych do jego wydawania (wykaz jest dostępny na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej). Aby specjalista mógł wyrobić czworonogowi książeczkę, należy zadbać o kilka niezbędnych elementów, takich jak:
Należy podkreślić, że podróż do niektórych krajów, z uwagi na bardziej restrykcyjne prawo, wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Wśród takich państw jest m.in. Wielka Brytania i Szwecja, gdzie wymaga się także zaświadczenia przeprowadzenia leczenia przeciwko tasiemcowi, oraz Irlandia i Malta – aby przekroczyć ich granice, trzeba dodatkowo pamiętać o zaświadczeniu przeprowadzenia leczenia przeciwko tasiemcowi i kleszczom.
Ile kosztuje wyrobienie paszportu?
Wyrobienie paszportu dla psa nie wiąże się z dużymi wydatkami. Koszt książeczki umożliwiającej pupilowi podróżowanie nie przekracza zwykle kilkudziesięciu złotych (w większości gabinetów wydanie paszportu to koszt 70 zł, a związane z nim opłaty manipulacyjne wynoszą ok. 30 zł). Cena może jednak się zwiększyć jeśli szczepimy psiaka przeciwko dodatkowym chorobom. Przed wyjazdem warto więc zajrzeć na stronę Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego i upewnić się, czy wszystkie niezbędne szczepienia zostały wykonane, a na terenie kraju, który zamierzamy odwiedzić, nie obowiązuje okres kwarantanny. Warto podkreślić, że psi paszport nigdy nie traci ważności i można używać go przez całe życie pupila.
Kiedy należy wyrobić pupilowi taki dokument?
Mimo że paszport nie jest niezbędnym elementem wyprawki pupila i raczej nie przydaje się na co dzień, warto pomyśleć o jego wyrobieniu jeszcze przed planowanymi podróżami. Pozwoli to na uniknięcie stresu związanego z dopełnianiem wszystkich formalności bezpośrednio przed wyjazdem i zminimalizuje ryzyko przekładania podróży ze względu na brak ważnych dokumentów. Warto jednak pamiętać, że wyjazd z pupilem to nie tylko paszport – przed każdą dłuższą wycieczką należy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria (dostępne między innymi w sklepie internetowym https://www.naszezoo.pl/pl/i/Darmowa-dostawa/8), takie jak odpowiedniej wielkości transporter, wygodne szelki lub obroża, a także kaganiec, wytrzymała smycz i zestaw podróżnych miseczek na karmę i wodę.