27 kwietnia 2017

Czechy z siodełka roweru

Czechy z siodełka roweru
Autor: Václav Sojka, Licencja: Copyright

Polecamy wycieczkę rowerową wzdłuż jednej z najpiękniejszych rzek Europy. Łabski Szlak Rowerowy wiedzie od źródła w Karkonoszach aż do Czeskiej Szwajcarii.

W Republice Czeskiej Łabski Szlak Rowerowy popularny jest szczególnie wśród rodzin z dziećmi. Prowadzi bowiem wzdłuż rzeki, nie jest zatem zbyt wymagający. Trasa mierzy od źródła do ujścia w Morzu Północnym ponad tysiąc kilometrów, w Republice Czeskiej prawie 400 km. Jest on częścią europejskiej sieci EuroVelo. Dzieli się na kilka ciekawych odcinków.

Łabska trasa rowerowa - fot. Petr Polák

Łabska trasa rowerowa – fot. Petr Polák

Podróż wzdłuż Łaby można rozpocząć w Szpindlerowym Młynie, który zimą jest popularnym ośrodkiem narciarskim, w lecie natomiast stanowi punkt wyjścia dla turystów górskich. Miasteczko położone jest bowiem w dolinie karkonoskiej poniżej źródła rzeki Łaby. Bezpośrednio do niego na rowerze nie dojedziemy, ze Szpindlerowego Młyna można jednak wyjechać na Medvědín i stamtąd pojechać drogą górską do Labskiej boudy, gdzie rower można przechować. Droga do źródła zajmuje od niej niespełna kwadrans spacerem.

Ze Szpindlerowego Młyna pojedziemy do Vrchlabí, a stamtąd do Dvora Králové. Warto zwiedzić tutejszy ogród zoologiczny z afrykańskim safari, jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych.

Kolejny punkt wycieczki, miejscowość Jaroměř , spodoba się miłośnikom historii wojskowości. Znajduje się tu bowiem twierdza Josefov, która strzegła granic czeskich ziem już od końca XVIII wieku.

Następnie miniemy unikatowy kompleks uzdrowiska barokowego oraz szpitala Kuks.

Kuks - Kościół Najswietszej Trojcy - fot. Ladislav Renner

Kuks – Kościół Najswietszej Trojcy – fot. Ladislav Renner.

Z Jaroměřa trasa rowerowa prowadzi do miasta Hradec Králové, gdzie można podziwiać  architekturę miejską autorstwa między innymi Josefa Gočára, jednego z najsłynniejszych czeskich architektów, który należy do głównych przedstawicieli kubizmu i funkcjonalizmu.

Ciekawym miejscem na Łabskim Szlaku jest historyczne miasto Mělník, leżące u zbiegu rzek Łaby i Wełtawy. Słynie z pałacu i winnicy założonej przez króla Karola IV Luksemburskiego.

Miasto Mělník - fot. Libor Sváček

Miasto Mělník – fot. Libor Sváček

W niewielkiej odległości od Mělníka leży góra Říp, z którą wiąże się niezwykła legenda. Na Říp wspiął się bowiem praojciec Czech. Po długiej podróży na górze Říp poinformował on swoich ludzi, iż to są właśnie te ziemie, których podczas swej wędrówki szukali, ziemie urodzajne, bezpieczne oraz pełne dostatku. W ramach wdzięczności ludzie z plemienia praojca Czecha nazwali swój nowy kraj Czechami. Niektóre źródła podają, iż miało to miejsce w połowie VII wieku, z innych jednak wynika, iż tereny te były osiedlone już w VI wieku naszej ery. Dawne dzieje na szczycie góry Říp do dziś przypomina romańska rotunda, która należy do najstarszych budowli w Republice Czeskiej.

Góra Říp - fot. Libor Sváček

Góra Říp – fot. Libor Sváček

Po zwiedzeniu okolic góry Říp dojedziemy do miasta Roudnice nad Labem i dalej do Litoměřic. Tutaj możemy zwiedzić między innymi Plac Pokoju, gdzie znajdują się unikatowe domy gotyckie.

Litoměřic - fot. Ladislav Renner

Litoměřic – fot. Ladislav Renner

Dwa kilometry od Litoměřic leży miasto-twierdza Terezín. Łaba dzieli go na Dużą i Małą Twierdzę. Jedna z nich była w czasie drugiej wojny światowej gettem żydowskim, druga służyła jako więzienia gestapowskie. Dziś w tym miejscu stoi pomnik upamiętniający ofiary zbrodni nazistowskich a twierdza jest narodowym zabytkiem kultury.

Z Litoměřic szlak zbliża się do końca swego odcinka na terenie Republiki Czeskiej. Przejedziemy jeszcze przez miasto Ústi nad Labem i Děčín, gdzie nad rzeką wznosi się piękny pałac, do którego prowadzi ścieżka wykuta w skale.

Ostatnim odcinkiem na szlaku jest piękna kraina Czeskiej Szwajcarii. Park narodowy tworzą skalne wieże, bramy i wąwozy, skalne miasta oraz labirynty. Perłą Czeskiej Szwajcarii jest Pravčická brána, największa skalna brama piaskowcowa w Europie.

Czeska Szwajcaria - fot. Václav Sojka

Czeska Szwajcaria – fot. Václav Sojka

Więcej informacji turystycznych o Czechach: www.czechtourism.com

O autorze
blank redakcja

Zobacz też

Naładuj baterie w Egipcie

Jeżeli marzysz o egzotycznych wakacjach wśród starożytnych piramid, wylegiwaniu się na bajecznie kolorowych plażach,...
Naładuj baterie w Egipcie