23 października 2017

Dolce vita na stoku, czyli o zaletach Południowego Tyrolu

Dolce vita na stoku, czyli o zaletach Południowego Tyrolu
Autor: IDM Südtirol/SeifertUebler,

Położony w samym sercu Dolomitów Południowy Tyrol/Südtirol co roku przyciąga na swe stoki miłośników nie tylko wspaniałych krajobrazów i szusowania idealnie ośnieżonymi trasami, ale także wyśmienitej kuchni i wybornych win.

Mówi się, że Dolomity to najpiękniejsze góry świata. O ich niezaprzeczalnych walorach świadczy chociażby fakt, że w roku 2009 wpisano je na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. W samym ich sercu znajduje się Południowy Tyrol, najbardziej na północ wysunięty region Włoch. Przyciąga on zimowych turystów przede wszystkim bogatą infrastrukturą narciarską –1000 km perfekcyjnie ośnieżonych tras na wszystkich poziomach trudności. Jest tu również wspaniała pogoda. Ze względu na swe położenie obszar ten nie dość, że jest chroniony przez pasma alpejskie przed zimnymi wiatrami z północy, to jeszcze słońce świeci na nim przez blisko 300 dni w roku. Stwarza to idealne warunki do aktywnego odpoczynku i pełnego wykorzystania możliwości, jakie oferują liczne ośrodki narciarskie. O to, by górskie stoki były perfekcyjnie ośnieżone, dbają codziennie ratraki – w samym kompleksie narciarskim Dolomiti Superski jest ich ponad 300. Jednak gwarancja śniegu i pięknej pogody to nie wszystko, czym ta włoska prowincja przyciąga miłośników sportów zimowych. Na uwagę zasługują również wyśmienita kuchnia i wyborne wina.

Strucla, knedle i zupa z siana

Kuchnia Południowego Tyrolu jest tak bogata i zróżnicowana, jak regiony, które on obejmuje. Jej wyjątkowość, polegającą na łączeniu alpejskich tradycji ze śródziemnomorską lekkością, wykorzystywaniu najlepszej jakości produktów lokalnych i śmiałym korzystaniu z trendów światowych, doceniają nie tylko turyści, ale też koneserzy. W roku 2017 przewodnik Michelin nagrodził aż 18 południowotyrolskich restauracji, przyznając im łącznie 23 gwiazdki, natomiast internetowy przewodnik kulinarny Gault Millau przyznał restauracjom Południowego Tyrolu aż 100 czapek kucharskich. Cztery z nich powędrowały do Norberta Niederkoflera, szefa kuchni restauracji St. Hubertus w hotelu Rosa Alpina w San Cassiano/ St. Kassian (stacji narciarskiej Alta Badia), odznaczonego już wcześniej dwoma gwiazdkami Michelin. Wśród południowotyrolskich specjałów, których koniecznie należy spróbować, znajdują się m.in. strucla jabłkowa, grappa, knedle z szarego sera, a także… zupa z siana, doprawiona ręcznie zbieranymi ziołami i kwiatami, podawana w wydrążonym bochenku chleba. Serwuje ją Franz Mulsner w Gostner Schwaige, restauracji położonej w Alpe di Siusi/Seiser Alm. Wyśmienitej strucli jabłkowej skosztować można natomiast w położonej w dolinie pod kolejką Marchner restauracji Marchner Hütte (region narciarski Kronplatz).

Wina z lokalnych winnic

Źródło: TVB Eisacktal/Alex Filz

Białe i czerwone wina z winnic Południowego Tyrolu cieszą się bardzo dobrą reputacją wśród największych koneserów tego wybornego trunku. Wiele tamtejszych winnic może się pochwalić licznymi wyróżnieniami, m.in. prestiżową nagrodą „Trzech Kieliszków” (Tre Bicchieri). Wśród najbardziej autochtonicznych winorośli na szczególną uwagę zasługują szczepy Vernatsch, Lagrein i Gewürztraminer. Wspaniałych win warto skosztować m.in. w nowym schronisku Oberholz, położonym na wysokości 2100 m n.p.m. (region Val d’Ega/Obereggen). Od stycznia do kwietnia ma tu również miejsce niepowtarzalny event: Cheese, Wine and Design. Podziwiając nowoczesną architekturę górskiej restauracji, turyści mają możliwość skosztować wyśmienitych lokalnych serów i win, całe zaś wydarzenie kończy się wieczornym zjazdem na nartach słynną trasą Oberholz.

Najlepsze domki narciarskie

Źródło: Obereggen AG/Oskar Dariz

Mówiąc o dolce vita na południowotyrolskich stokach, nie sposób nie wspomnieć o pięciu wyjątkowych domkach narciarskich. Jednym z nich jest wspomniany Oberholz w ośrodku narciarskim Obereggen, urzekający nowoczesną architekturą i wspaniałym smakiem regionalnych potraw z tradycyjnych składników. Jora Hütte, położony w San Candido/Innichen, w ośrodku narciarskim Haunold (w regionie Tre Cime/Drei Zinnen Dolomity) oferuje przybyszom przede wszystkim domowe makarony. Najlepszych południowotyrolskich knedli z szarego sera oraz innych tradycyjnych potraw, na przykład pierogów ze szpinakiem, skosztować można w Oberegger Alm w Valdaora/Olang, w ośrodku narciarskim Kronplatz. Rossalm w Valle Isarco/Eisacktal w ośrodku narciarskim Plose na wysokości 2004 m n.p.m. zachwyca rustykalnym stylem i kuchnią w stylu tyrolskim, zaś wspomniany już wcześniej Gostner Schwaige w regionie Alpe di Siusi to idealne miejsce, by doładować baterie i nabrać sił przed zdobywaniem kolejnych stoków.

Południowy Tyrol skupia w sobie wszystko to, co w zimowych wyprawach najlepsze: zapierające dech w piersi widoki, ośnieżone stoki, radującą podniebienie kuchnię i wina, którymi można się delektować, podziwiając urzekający krajobraz i piękną architekturę.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.suedtirol.info/zima oraz www.facebook.com/poludniowytyrol.

O autorze
blank redakcja

Zobacz też