31 marca 2023

Samochodem na urlop – na co uważać?

Samochodem na urlop – na co uważać?

Wkrótce ruszymy na wakacyjne oraz urlopowe wyjazdy. Wielu spośród nas skorzysta z własnych samochodów. Zabierzemy naszych najbliższych, ukochanego zwierzaka, bagaże – i w drogę. Żeby jednak podczas podróży uniknąć przykrych, stresujących i kosztownych niespodzianek, trzeba z wyprzedzeniem przygotować auto do sezonu wyjazdowego.

 

Samochód to bardzo dobry środek transportu. Gwarantuje poczucie swobody i wolności. Wybierając się nim na wakacje, ferie, urlop czy po prostu przejażdżkę, nie jesteśmy zależni od komunikacji publicznej, rozkładów jazdy i z góry ustalonych tras. Jednakże, aby podróż samochodem była bezpieczna oraz przyjemna, należy o niego dbać, podobnie jak o każde inne urządzenie. Przed sezonem wyjazdowym warto poczynić kilka przygotowań, aby nasze wakacje upłynęły bezpiecznie i bezstresowo.

Ogumienie – kontrola i wymiana

Przed każdą podróżą samochodem, a już na pewno przed wyjazdem w dalszą trasę, należy sprawdzić stan opon oraz ciśnienie w nich. Za pośrednictwem ogumienia nasz samochód styka się przecież z nawierzchnią jezdni, od niego więc zależy bezpieczeństwo podróży, pewność prowadzenia i droga hamowania. Im bardziej zużyte opony, tym łatwiej jest wpaść w poślizg, wylecieć z zakrętu, a także tym trudniej wyhamować. Mówiąc krótko, wytarte gumy mogą przyczynić się do tragedii. Poza tym, jeśli zużycie ogumienia przekracza przewidziane w prawie granice, narażamy się na wysoki mandat oraz utratę dowodu rejestracyjnego.

Wiosna to pora na wymianę opon z zimowych na letnie. Należy jej dokonać, kiedy średnie dobowe temperatury powietrza przekraczają kilkanaście stopni Celsjusza powyżej zera. Dzięki temu samochód będzie się lepiej i ciszej prowadził, zwiększy się poziom bezpieczeństwa jazdy, a ogumienie będzie się wolniej zużywało. Oczywiście przed udaniem się do warsztatu, należy koniecznie skontrolować stan opon letnich. Jeśli są nadmiernie zużyte, trzeba zamówić nowe. Nie warto przy tym nazbyt oszczędzać. Lepiej dopłacić do wysokiej jakości produktów uznanego producenta, niż kupować najtańsze wyroby dostępne na rynku. Dzięki temu zyskamy większą pewność bezpieczeństwa na drodze, jazda będzie przyjemniejsza, a opony dłużej nam posłużą.

Jeżeli jeździmy na ogumieniu całorocznym, należy regularnie kontrolować jego stan, by nie dopuścić do zużycia.

Akumulator po zimie

Przed podróżą, zwłaszcza w dalszą trasę, powinniśmy skontrolować akumulator. Jest to wskazane szczególnie wówczas, kiedy zimą poruszaliśmy się samochodem mało lub wcale. W przypadku baterii obsługowych sprawdzamy stan elektrolitu i uzupełniamy go w razie potrzeby. Zarówno bezobsługowe, jak i obsługowe można podładować. Jeśli mimo ładowania akumulator nie działa, a samochód nie chce się uruchomić, trzeba kupić nową baterię, spełniającą warunki postawione przez producenta samochodu.

Uwaga na szkody po zwierzętach

Zimą pod maską samochodu schronienia przed mrozem często szukają zwierzęta, takie jak kuny, łasice czy koty. Przyciąga je ciepło silnika, dlatego chętnie dostają się do pojazdów, które właśnie zaparkowano i wyłączono. Przed uruchomieniem silnika dobrze jest sprawdzić, czy nasze auto nie posłużyło jakiemuś zwierzakowi za kryjówkę. Zimą i wiosną należy też zwrócić uwagę na przewody i linki, zwierzęta bowiem mogą je niszczyć.

Przegląd nie zaszkodzi

Każdy samochód powinien przechodzić przegląd w terminie podanym przez producenta – po upływie określonego czasu lub pokonaniu określonej liczby kilometrów. Interwały te warto skracać, dzięki czemu wydłużymy żywotność naszego pojazdu. Dokonując takiego przeglądu, najlepiej jest korzystać z autoryzowanego serwisu albo warsztatu wyspecjalizowanego w serwisowaniu i naprawie pojazdów określonej marki. Jednakże drobnych przeglądów i kontroli możemy, a nawet powinniśmy dokonywać samodzielnie, zwłaszcza przed sezonem urlopowym. Przede wszystkim trzeba na bieżąco sprawdzać stan oleju oraz płynów. Ich wycieki czy też ubytek mogą być symptomami poważnej awarii. W razie potrzeby należy czym prędzej udać się do serwisu. Dokonana zawczasu naprawa pozwoli nam uniknąć problemów, stresu i większych wydatków.

O autorze
redakcja

Zobacz też