28 sierpnia 2013

Trwa 45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Trwa 45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem
Autor: http://www.mffzg.pl/, , Licencja: Domena publiczna

23 sierpnia wystartował 45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Wydarzenie potrwa do piątku 30 sierpnia. Jest to najstarsza impreza folklorystyczna w Europie o formule konkursowej, realizująca misję ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego górskich regionów Polski, Europy i świata. Jego organizatorzy z największą starannością przygotowują wszystkie koncerty oraz inne wydarzenia, wystawy, warsztaty i konferencje, które mają ukazywać współczesne zjawiska kultury ludowej oraz jej niezwykłe bogactwo. Dzięki temu festiwal od wielu lat z powodzeniem pełni funkcje edukacyjne, wychowawcze, archiwizacyjne, artystyczne oraz integracyjne. Wydarzenie to jest również największą imprezą, jaka odbywa się cyklicznie w Stolicy Tatr. Organizatorem wydarzenia jest Biuro Promocji Zakopanego.

„W tym roku obchodzimy Jubileusz 45-lecia Festiwalu. Jego idea sięga jeszcze czasów przedwojennych i zorganizowanego pod Tatrami w 1935 r. „Święta Gór”, w którym brali udział górale  z różnych regionów Polski. Z kolei z odbywającej się po wojnie imprezy pod nazwą „Jesień Tatrzańska” w 1968 r. wyłonił się Festiwal o międzynarodowym charakterze. Kolejny już raz zakopiański Festiwal Honorowym Patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. Natomiast w skład Komitetu Honorowego weszli: Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Janusz Majcher – Burmistrz Miasta Zakopane oraz Narodowe Centrum Kultury” – informują organizatorzy wydarzenia.

W ramach tegorocznej edycji kilkanaście zespołów polskich i zagranicznych zaprezentuje autentyczny folklor, bogate tradycje, muzykę, taniec, śpiew i stroje. W konkursie wystąpi: Indonezja, Cypr Północny, Bułgaria, Rumunia, Macedonia, Chorwacja, Serbia, Słowacja, Czechy, Węgry, Rosja oraz zespół górali polskich z Kanady. Poza konkursem zobaczymy afrykański Benin. Polskie zespoły, które zakwalifikowały się na zakopiański festiwal podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, to: Zespół Regionalny „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju, Zespół Regionalny „Regle” im. Jana Jędrola z Poronina, Zespół Regionalny „Istebna” z Istebnej oraz Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Łastiwoczka” z Przemkowa. Gospodarzami festiwalu będą natomiast dwa podhalańskie zespoły: „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej oraz „Młode Klimki” z Zakopanego. Zespoły oceniane będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej w trzech równorzędnych kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Laureaci zostaną nagrodzeni Brązowymi, Srebrnymi i Złotymi Ciupagami. 

Dokładny program festiwalu: http://www.mffzg.pl/?strona,menu,pol,2013,1548,0,1546,program,ant.html

Bilety na Koncert Jubileuszowy 29 sierpnia o godz. 20:30 oraz na Koncert Finałowy 30 sierpnia o godz. 17:00 – 30 zł /normalny, 15 zł /ulgowy. Sprzedaż biletów prowadzą: Centrum Informacji Turystycznej, Małopolski System Informacji Turystycznej, Punkt Informacyjny na placu pod Gubałówką oraz Punkt Informacji Festiwalowej w Zakopanem. Na pozostałe koncerty i imprezy towarzyszące – wstęp wolny.

Strona festiwalu: http://www.mffzg.pl/

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też

Greckie wakacje

Mimo pogłosek o kryzysie w tym państwie, przemysł turystyczny pozostał niezachwiany. Grecja, mimo swoich...
Greckie wakacje