23 sierpnia 2013

Konkurs im. Pawła Edmunda Strzeleckiego „Poznaj się na rodaku”

Konkurs im. Pawła Edmunda Strzeleckiego „Poznaj się na rodaku”
Autor: http://muzeumemigracji.pl/poznaj-sie-na-rodaku/, Licencja: Domena publiczna

Jak może wyglądać spotkanie Polaka z Warszawy z krajanem żyjącym w Argentynie, RPA bądź Chinach? Czy podróż może nas otworzyć nie tylko na egzotykę, ale i polskość? Muzeum Emigracji w Gdyni ogłosiło Konkurs im. Pawła Edmunda Strzeleckiego pt. „Poznaj się na rodaku”. Do 10 stycznia 2014 roku można nadsyłać prace w formie reportaży fotograficznych lub filmowych o wyjątkowych osobowościach napotkanych na drodze. W jury konkursu zasiądą: Marek Kamiński, Chris Niedenthal, Tomek Michniewicz oraz Karolina Grabowicz-Matyjas. Autor najciekawszej relacji otrzyma nagrodę w wysokości 5000 zł. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas najważniejszej imprezy podróżniczej w kraju – Ogólnopolskiego Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY w Gdyni.

Poza krajem żyje blisko 20 milionów osób o polskim pochodzeniu, nietrudno więc w czasie zagranicznych wojaży spotkać rodaka. Mieszkają na wszystkich kontynentach, prawdopodobnie w każdym kraju na Ziemi. Nie tylko w Stanach Zjednoczonych, gdzie liczba Polonii jest największa (sięga 10 milionów) czy Niemczech, ale i w Brazylii, RPA, Australii. Wśród nich spotkamy poważanych profesorów, ekscentrycznych artystów, przebojowych biznesmenów, szalonych pasjonatów najróżniejszych hobby, a czasami też cichych, niepozornych ludzi, którzy kilkoma słowami potrafią rozszerzyć horyzonty swojego rozmówcy. Muzeum Emigracji w Gdyni zachęca zarówno doświadczonych globtroterów jak i zwykłych turystów by otworzyli się w czasie swoich podróży na rodaków za granicą. Jeśli spotkacie człowieka, który Was zafascynował, kto swoją postawą inspiruje innych, przełamuje schematy, burzy stereotypy, a może zmienił wasze życie – podzielcie się tym! Stwórzcie krótki reportaż w postaci kilku fotografii bądź filmu. Nie zapomnijcie opatrzyć go tekstem opisującym bohatera opowieści. Jury będzie szukało oryginalnych, ważnych, poruszających historii. Do fotografowania możecie użyć nawet telefonu komórkowego – najważniejszy jest człowiek, o którym opowiadacie. Spróbujcie przekazać jego historię i pokazać w jego naturalnym otoczeniu. Niektórych spotkań nie można zaplanować, jeśli jednak szykujecie się do wyjazdu warto zajrzeć do regulaminu konkursu – informuje organizator.

Patronem Nagrody jest Paweł Edmund Strzelecki – pierwszy Polak, który odbył indywidualną podróż naukową dookoła świata, wybitny geograf, którego wyprawy do dziś imponują zasięgiem i rozmachem. Najważniejszych odkryć dokonał w Australii – opisał nowe krainy oraz pasma górskie, zidentyfikował złoża węgla, ropy naftowej i złota. Dzięki niemu najwyższy szczyt kontynentu dziś nosi nazwę Góra Kościuszki. Historia zna wiele innych przykładów polskich emigrantów, którzy dokonywali przełomowych odkryć, ustanawiali rekordy, inicjowali rozwój gospodarczy, kształtowali życie polityczne w różnych rejonach świata. Poprzez Nagrodę Strzeleckiego Muzeum Emigracji w Gdyni pragnie powiedzieć coś o dzisiejszym świecie, współczesnej Polonii i jej pozytywnych bohaterach, którzy czynią świat lepszym i ciekawszym.

Nagroda ma w tym roku swoją pierwszą odsłonę, ale została już wpisana w program kolejnych edycji Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY. Stwarza to szansę na to, że za rok lub dwa inicjatywa otworzy nową perspektywę patrzenia na Polskę i Polaków.

W Jury Konkursu obok Dyrektor Muzeum Emigracji, Karoliny Grabowicz-Matyjas,  zasiadają:

Marek Kamiński – członek nowojorskiego The Explorers Club, jedyny człowiek na świecie, któremu udało się w jednym roku zdobyć dwa bieguny Ziemi. Wcześniej, przygotowując się do tego przedsięwzięcia, przeszedł Spitsbergen (400 km) i lodowce Grenlandii (600 km). W latach 1985-1987 brał udział w wyprawie przez dżunglę na pograniczu Gwatemali i Meksyku, a pod koniec 1997 r. podjął nieudaną próbę samotnego przejścia trawersu 1450 kilometrów Antarktydy. Rok później zdobył najwyższy szczyt Antarktydy – Mt. Vinson. Na przełomie lat 1998/1999 r. na jachcie „Gemini” przepłynął Atlantyk i przeszedł 700 kilometrów australijską Pustynią Gibsona. Zaledwie rok później na katamaranie „Warta – Polpharma” przepłynął Atlantyk i brał udział w ekspedycji Puro Greenland Expedition do źródeł Amazonki. Na ostatnią ze swoich wypraw zabrał niepełnosprawnego chłopca – Jasia Melę. Chłopcu, w wyniku porażenia prądem wysokiego napięcia, amputowano część prawego przedramienia i lewego podudzia. Dzięki Markowi Kamińskiemu stał się pierwszym niepełnosprawnym nastolatkiem, który zdobył dwa bieguny Ziemi. Uczynił to w ciągu jednego roku. Jego książka „Moje bieguny. Dzienniki z wypraw 1990-1998″ dostała Nagrodę Artusa dla Najlepszej Książki Roku 1998 oraz wyróżniono ją Nagrodą im. Arkadego Fiedlera „Bursztynowy Motyl”. W 2009 roku zorganizował i poprowadził Letnią Ekspedycję Wisła a w 2010 roku jej zimowy odpowiednik.

Chris Niedenthal – urodził się w 1950 roku w polskiej rodzinie w Londynie. Po studiach w London College of Printing, w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem NEWSWEEK a od 1985 roku TIME. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem DER SPIEGEL. W Polsce ukazały się dwa albumy z jego fotografiami: „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (BOSZ 2004), i „13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006). Przez ostatnie dziesięć lat opracował wiele projektów, cykle fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, „Listy do Syna”).

Tomek Michniewicz – dziennikarz, backpacker, fotograf, radiowiec i aktywista. Autor dwóch bestsellerowych reportaży: „Samsara. Na drogach, których nie ma” oraz „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów”, redaktor naczelny serwisu podróżniczego KoniecŚwiata.net. Kojarzony z anten radiowej Jedynki i Trójki, a wcześniej dziennikarz m.in. „Polityki” i Polskiego Radia BIS. Laureat czterech statuetek na festiwalu cywilizacji i sztuki mediów, odkrywców i podróżników Mediatravel, nominowany do nagrody National Geographic „Traveler”.

Patronem medialnym Nagrody im. Pawła Edmunda Strzeleckiego jest miesięcznik Poznaj Świat. 

Tutaj można pobrać formularz zgłoszeniowy do konkursu: http://muzeumemigracji.pl/poznaj-sie-na-rodaku/

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też