2 marca 2023

Polskie kempingi – sposób na ciekawe i niedrogie wakacje

Polskie kempingi – sposób na ciekawe i niedrogie wakacje

Nawet najciekawsza praca, interesujące zajęcia oraz wysokie poczucie obowiązku bledną w obliczu zbliżających się wakacji. Zasłużony urlop umożliwia nam wyjazd poza miejsce zamieszkania, gdzie słońce, bliskość natury i piękne krajobrazy kuszą swoją atrakcyjnością. Przez większość roku spędzamy czas w biurach, fabrykach, szkołach oraz na uczelniach, gdzie przebywamy nieraz po wiele godzin w zamkniętych pomieszczeniach, bez należytego ruchu i dostępu do świeżego powietrza.

 

To sprawia, że tęsknimy za chodzeniem boso po trawie, wyprawach szlakami turystycznymi czy leżeniem w pełnym słońcu na plaży. Gdy nadchodzi pora wakacji, na odpoczynek wybieramy miejsca, w których według nas najlepiej wypoczniemy i spędzimy czas z dziećmi. Takim miejscem może być kemping, gdzie nie zabraknie świeżego powietrza, bujnej przyrody i atrakcji, których nie doświadczymy w hotelach. Wyjazd na kemping to również idealne miejsce dla dzieci, a także świetna okazja do zabrania ze sobą domowych pupili, czyli psa lub kota.

Dojazd i zakwaterowanie

Kemping najczęściej kojarzy się z koniecznością dojazdu do miejsca pobytu samochodem z przyczepą campingową lub specjalnym samochodem turystycznym – kamperem. Jednak to tylko jedna z opcji, ponieważ wynajęcie miejsca na kempingu nie musi wiązać się z posiadaniem własnego domu na kółkach. W wielu obiektach  można wynająć domek letniskowy, namiot, domek kempingowy lub nawet stacjonarną przyczepę kempingową z pełnym węzłem kuchennym i sanitarnym. Dla osób wynajmujących  namiot w osobnym budynku na terenie obiektu dostępne są sanitariaty oraz kuchnia z jadalnią. Znajdź kempingi na wakacje dopasowane do preferowanej formy podróżowania i zaplanuj niezapomniany urlop w otoczeniu malowniczej przyrody.

Większość ośrodków kempingowych znajduje się poza miejscowościami, ale niektóre z nich powstały tuż nad akwenem wodnym, bezpośrednio w mieście, blisko lotniska lub w zalesionej części miejscowości turystycznej. Oznacza to, że nie trzeba posiadać własnego samochodu, by dostać się na wybrany kemping, ponieważ najczęściej można skorzystać z wygodnej komunikacji publicznej. W wielu przypadkach autobusem, tramwajem lub pociągiem bez problemów dojedziemy w pobliże miejsca zakwaterowania.

Dobrym pomysłem dla niepodróżujących własnym pojazdem jest wynajem samochodu już w miejscu docelowym i używanie go do atrakcyjnych wycieczek po najbliższej i nieco dalszej okolicy.

Atrakcje na kempingu

Większość ośrodków kempingowych zapewnia swoim gościom niezliczone atrakcje podczas ich pobytu. Dla dzieci dostępni są animatorzy prowadzący zajęcia dostosowane do wieku milusińskich, place zabaw, baseny i brodziki. Najczęściej osoby wynajmujące miejsce mają do dyspozycji także siłownie, boiska do piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki, mini golf, korty tenisowe lub miejsce do grania w boule. Dzięki tego typu atrakcjom nie ma mowy o nudzie, nawet wtedy, gdy pogoda nie zachęca do wycieczek.

Kempingi bywają zlokalizowane w pobliżu wielu turystycznych miast Polski. To pozwala na zwiedzanie unikalnych zabytków i ciekawych miejsc historycznych, poznawanie nowych kultur lub odwiedzanie lokalnych muzeów z interesującymi eksponatami. Podczas podróży po miejscowości warto wstąpić do lokalnych restauracji i skosztować regionalnych dań przyrządzanych według oryginalnych przepisów.

Podczas takich wypadów możemy również zawrzeć nowe znajomości, poznać zwyczaje mieszkańców oraz zaznajomić się z historią odwiedzanych miejsc.

Czas wolny spędzany z rodziną

Podróżując z dziećmi, mamy czas na rozmowę z nimi, zabawę oraz naukę przekazywaną w formie interesujących ciekawostek. Popołudnia warto spędzać w gronie rodzinnym, wybierając aktywną formę wypoczynku. Może to być wspólny mecz piłki nożnej czy siatkówki, zabawa w parku wodnym, ćwiczenia na siłowni umiejscowionej na świeżym powietrzu czy chociażby długi spacer brzegiem morza bądź jeziora. Warto pamiętać, że nic tak nie zacieśnia więzi pomiędzy dziećmi i rodzicami, jak wspólne zabawy oraz długie rozmowy. Czas spędzony z dziećmi na kempingu to również okazja do odłożenia laptopów i smartfonów, a także świetny pretekst do dłuższego pobytu na łonie natury.

O autorze
redakcja

Zobacz też

Czechy z siodełka roweru

Polecamy wycieczkę rowerową wzdłuż jednej z najpiękniejszych rzek Europy. Łabski Szlak Rowerowy wiedzie od...
Czechy z siodełka roweru