8 lutego 2013

Hotel i restauracja przy zabytkowej radiostacji w Gliwicach

Hotel i restauracja przy zabytkowej radiostacji w Gliwicach
Autor: chilangoco,

Zabytkowa radiostacja w Gliwicach, znana ze względu na fakt, że to właśnie w tym miejscu Niemcy sfingowały napad dający pretekst do rozpoczęcia wojny z Polską w 1939 r., ma stać się miejscem, które przyciągnie turystów do hotelu i restauracji. Władze miasta ogłosiły właśnie przetarg na 20. letnią dzierżawę budynku mieszkalnego dawnych pracowników radiostacji. Zamiar ten jest częścią trwającego od kilku lat projektu rewitalizacji historycznego kompleksu, powstałego w połowie lat 30. ubiegłego wieku. Kompleks ten jest cenną atrakcją –  do dziś zachował swój oryginalny układ.

Centralną częścią obiektu jest licząca sobie 111 metrów drewniana wieża nadawcza, będąca najbardziej rozpoznawalną budowlą w Gliwicach, uznawaną jednocześnie za jedną z najwyższych tego typu budowli na całym świecie. Umieszczona została jako zabytek techniki radiowej na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W jednym z trzech budynków kompleksu zlokalizowany został oddział gliwickiego Muzeum, chętnie odwiedzanego przede wszystkim przez miłośników historii i techniki, a także liczne szkolne wycieczki.

Przeznaczony na cele hotelowo-gastronomiczne budynek pracowników radiostacji jest obiektem o modernistycznym charakterze, wpisany do rejestru zabytków. Ceniony jest przede wszystkim ze względu na zachowany pierwotny wystrój.

Miejsce, w którym powstać ma restauracja i hotel jest świetnie skomunikowane – w pobliżu znajduje się zjazd na drogę krajową nr 88, połączoną z autostradami A1 i A4.

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też