22 listopada 2012

Konkurs w Lillehammer – inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich

Konkurs w Lillehammer – inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich
Autor: A. Nilssen, Licencja: CC-BY-SA

Na ten dzień czekają wszyscy fani skoków narciarskich. W piątek 23 listopada w norweskim Lillehammer rozpocznie się inaugurujący sezon konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich. Polskę będą reprezentować Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, Krzysztof Miętus, Dawid Kubacki oraz Bartłomiej Kłusek.

Puchar Świata w skokach narciarskich jest to corocznie odbywający się od 1979/1980 roku cykl zawodów, którego zwycięzca otrzymuje Kryształową Kulę.  Zalicza się do niego także Puchar Świata w lotach narciarskich oraz Turniej Czterech Skoczni i Turniej Nordycki. W jego ramach rozgrywane są również konkursy drużynowe: FIS Team Tour i Puchar Narodów. Zawodnicy biorący udział w Pucharze Świata  za zdobyte miejsca w konkursie (przelicza się je na punkty) otrzymują nagrodę pieniężną (za każdy punkt po 100 CHF).

W klasyfikacji skoków narciarskich prowadzi Matti Nykaenen, który ma na swoim koncie największą liczbę zwycięstw w poszczególnych konkursach Pucharu Świta – triumfował aż 46 razy. Aktualnie szansę na pobicie tego rekordu ma Gregor Schlierenzauer, który na najwyższym podium stał już 40 razy. W ogólnej klasyfikacji Pucharu Świata na trzeciej pozycji z liczbą 39 zwycięstw znajduje się nasz rodak Adam Małysz.

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też