4 lutego 2013

Kup pan twierdzę!

Kup pan twierdzę!
Autor: Cargo Cult, Licencja: CC BY

Położona 40 km od Warszawy i 5 km od lotniska w Modlinie. Należy do jednych z z najlepiej zachowanych polskich kompleksów koszarowych z XIX wieku. Agencja Mienia Wojskowego już po raz ósmy przeznaczyła ją na sprzedaż. O czym mowa? Twierdza Modlin. Za zakup 58 tys. hektarów i 40 budynków potencjalny nabywca będzie musiał zapłacić około 30 milionów złotych.

Twierdza po raz pierwszy trafiła pod młotek w 2008 roku z ceną minimalną w wysokości 220 mln zł. Ostatnią próbę sprzedaży przeprowadzono w 2011 roku. Czy tym razem się uda? Potencjalnych nabywców przekonać ma niższa cena oraz bardziej liberalne podejście konserwatora zabytków. Małgorzata Solińska, rzecznik Agencji Mienia Wojskowego, duży spadek ceny uzasadnia tym, że od kilku już lat banki nie chcą udzielać aż tak wysokich kredytów na inwestycje.

Nowy właściciel Twierdzy zmuszony będzie dostosować się do wymogów dotyczących ochrony zabytków, jednak konserwator zabytków ostatecznie zezwolił na zmianę zaaranżowanie wnętrza cytadeli i dobudowania obiektów wewnątrz fortyfikacji. „Konserwator dopuszcza także adaptację koszar do celów usługowych, np. hotelowych, mieszkaniowych, kulturalnych i turystycznych” – dodaje Zbigniew Prokopczyk, dyrektor Zespołu Gospodarki Nieruchomościami i Marketingu w AMW.

Twierdzę Modlin zaczęto budować w 1806 roku z rozkazu Napoleona I, później wielokrotnie była rozbudowywana. Zespół umocnień zawiera elementy fortyfikacji francuskiej, rosyjskiej i polskiej. W skład Twierdzy wchodzi cytadela położona na prawym brzegu Narwi, umocnione przedmościa (kazuńskie i nowodworskie) oraz dwa pierścienie fortów, wewnętrzny i zewnętrzny. Na terenie fortecy znaleźć można najdłuższy w Europie budynek koszarów wojskowych o długości 2250 m.

Twierdza ma duży potencjał jako atrakcja turystyczna, jednak nie jest on w pełni wykorzystywany, a część obiektów sukcesywnie niszczeje. Obecnie możliwe jest zwiedzanie m.in. fragmentu koszar obronnych cytadeli, części umocnień i zabudowań zaplecza (tzw. Elewator) oraz Bramy Ostrołęckiej. Na terenie twierdzy działają Towarzystwo Przyjaciół Twierdzy Modlin im. gen. Ignacego Prądzyńskiego oraz Oddział PTTK – Klub Przewodników Terenowych „Bastion”. Od 8 września zeszłego roku można również wędrować szlakiem turystycznym Baśki Murmańskiej, w formie gry miejskiej prezentującym zabytki.

 

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też