30 kwietnia 2018

Plecak turystyczny – sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupów

Plecak turystyczny – sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupów
Licencja: Copyright

Plecak sprawdza się doskonale podczas wycieczek, dalszych i dłuższych wędrówek, wakacyjnych wypraw. Właściwie możemy w nim pomieścić wszystko to, co jest nam niezbędne na wakacjach lub w podróży. Założony na plecy, nie utrudnia marszu, a jego specjalna konstrukcja pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru i wygodne przemieszczanie się. Jednak plecak służy nie tylko podczas wędrówek, ale także na co dzień, w drodze do szkoły, do pracy, podczas rowerowej wycieczki, czy uprawiania innego sportu. Plecak to niezwykły przedmiot, który każdy z nas powinien mieć.

 

Rozmiar plecaka

Czasem wybieramy plecak o niewielkich wymiarach, ponieważ potrzebny jest nam do jazdy na rowerze, czy zakupy. Wtedy idealny będzie mały, lekki, jednokomorowy plecak o pojemności 15 czy 19 litrów. To naprawdę wystarczająca wielkość na nasze małe spacery i przejażdżki. Inaczej się sprawy mają, gdy szukamy plecaka turystycznego, który potrzebny nam na dłuższe wypady. Jeśli musimy pomieścić masę niezbędnych rzeczy, dobrze jest wybrać plecak dwukomorowy, o znacznie większej pojemności, 40- 70 litrów. Takie gabaryty są najodpowiedniejsze, jeśli planujemy wakacyjny wypad, wysokogórską wspinaczkę, czy kilka dni w terenie. Pośrednia wielkość plecaka waha się między 35- 60 litrów. Możemy zatem zdecydować się na taki rozmiar, jeżeli chcemy zmieścić nasz dobytek, a największe plecaki nie są dla nas.

Jaki materiał najlepiej nadaje się na plecak?

Innym ważnym wyznacznikiem jakości plecaka jest tworzywo, z którego jest on wykonany. Dobrze, jeżeli będzie to tworzywo nieprzemakalne, oddychające, ale przede wszystkim solidne i wytrzymałe. Wysokiej jakości plecak powinien posiadać zabezpieczenie w postaci specjalnych wstawek z gęsto tkanej tkaniny, w miejscach szczególnie narażonych na przetarcia i zniszczenia. Często na styku plecaka z ramionami i plecami zastosowane zostaje tworzywo oddychające, o specjalnej konstrukcji, by usprawnić wentylację. Najczęściej zastosowana jest oddychająca pianka oraz delikatna, przewiewna siateczka. Niezaprzeczalnym atutem materiału, z którego wykonany jest plecak jest jego wodoodporność. To także bardzo ważna kwestia, którą musimy wziąć pod uwagę, wybierając plecak dla siebie.

Udogodnienia

Najlepsze plecaki posiadają specjalny system nośny, korpus plecaka wygięty jest w łuk. To również wspomaga wentylację, ale również sprawia, że dźwiganie plecaka jest wygodniejsze. Dla naszego komfortu plecaki wyposażone są także w regulowane pasy biodrowe, które w razie konieczności można zdjąć. Również istotne jest to, jakiego kształtu są ramiona plecaka, czy możemy regulować ich długość, odpinać i zmieniać długość pasa piersiowego. Wszystkie te udogodnienia mają nam pomóc w noszeniu plecaka, zwiększyć nasz komfort i bezpieczeństwo. Nie zapominajmy o sprawdzeniu ciężaru plecaka, weźmy pod uwagę, ile czasu będziemy musieli go nieść. Tu decydującą rolę odgrywa materiał, którego użyto do stworzenia stelaża plecaka.

Niezbędne dodatki

Plecaki wyposażone zostały w masę ciekawych dodatków. Poczynając od elementów odblaskowych, uchwytów na bidony oraz masę linek do przymocowania sprzętów turystycznych i sportowych, na licznych kieszonkach skończywszy. Do plecaka przytroczyć możemy kije trekkingowe, narty, czekan, kurtkę czy kask. Niektóre w swym wyposażeniu mają także przeciwdeszczowe pokrowce, haczyki i karabińczyki na klucze, system umożliwiające picie w trakcie wędrówki.

Wybór plecaka to kwestia indywidualna, zwłaszcza, że niektóre z nich przystosowane są specjalnie dla kobiet. Ich budowa współgra z budową anatomiczną kobiecego ciała. Pamiętajmy, że ergonomia odgrywa wielką rolę, także przy poszukiwaniach idealnego plecaka. Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.e-horyzont.pl

O autorze
redakcja

Zobacz też