29 stycznia 2013

Krzywy Domek jednym z najdziwniejszych budynków na świecie

Krzywy Domek jednym z najdziwniejszych budynków na świecie
Autor: dungodung, Licencja: CC-BY-SA

Dziwne, cudaczne budynki wywołują nieraz skrajne emocje: intrygują, zachwycają lub wzbudzają niesmak. Jedno jest pewne: przyciągają uwagę. I właśnie na tych nietypowych budynkach swoją uwagę skupiła amerykańska stacja telewizyjna CNN, która sporządziła listę najdziwniejszych budynków. Warto wspomnieć, że wśród nich znalazła się polska perełka – Krzywy Domek w Sopocie.

Na stronie internetowej stacji znaleźć można zdjęcia wraz z krótkim opisem sopockiego dziwoląga, który powstał w 2003 roku przy najpopularniejszym w mieście deptaku, zwanym Monciakiem. Za projekt odpowiedzialni są dwaj architekci: Szotyński i Zaleski, którzy stworzyli go zainspirowani rysunkami polskiego grafika i ilustratora książek dla dzieci Jana Marcina Szancera oraz szwedzkiego grafika Pera Dahlberga.

Ciekawostką jest, że na jednej ze ścian pięciokondygnacyjnego budynku swoje autografy zostawiają znani goście. Ściana ta zwana jest „Ścianą Sławy” i nawiązuje do amerykańskiej Promenady Gwiazd. Obiekt stanowi część Centrum Handlowego „Rezydent” – na jego parterze znaleźć można lokale gastronomiczne i salon gier, na piętrach z kolei biura różnych firm, gabinety kosmetyczne, medyczne, sklepy.

Na przygotowanej przez CNN liście znalazły się również Atomium, jeden z symboli Brukseli, surrealistyczne Muzeum i Teatr Salvadora Dalego w Hiszpanii, Kunsthaus w Austrii, Tańczący Dom w Pradze czy Muzeum Guggenheima w Bilbao.

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też