16 września 2020

Mapa świata na ścianę

Mapa świata na ścianę

Jeżeli chcemy, by nasze dziecko wiedziało, ile jest krajów na świecie, wystarczy rozłożyć przed nim dużą mapę z zaznaczonymi na kolorowo wszystkimi krajami. Razem z nim możemy zasiąść do liczenia po kolei wszystkich państw. Tapeta z mapą na całą ścianę w pokoju młodego ucznia, może stać się bardzo atrakcyjnym bodźcem do nauki geografii. Możliwe, że w ten sposób rozbudzimy w nim chęć podróżowania. Zanim wyruszy do pierwszego kraju na wycieczkę, z pewnością najpierw będzie to wodzenie palcem po mapie.

Czy mapa świata kraje morza i oceany w siatce topograficznej na ścianę to dobry pomysł?

Kto raz złapie bakcyla podróżnika, będzie miał ochotę zgłębiać wiadomości o danym kraju w każdej wolnej chwili. Będzie wertować podręczniki i wyszukiwać ciekawostek w internecie. Rozciągnięta mapa świata państwa przedstawia w różnych kolorach, dlatego nie sposób nie rozróżnić kształtu danego kraju. Wyraźnie zarysowane granice państw pokazują, jakie z nimi sąsiadują.

W prosty sposób, bez wychodzenia z domu zostanie odwiedzona cała Polska i sąsiadujące z nią kraje i dalej. Dzięki takiej mapie dziecko będzie miało wyraźny pogląd, w którym miejscu jego kraj się znajduje. Nakreśli mu się w głowie cały zarys kuli ziemskiej.

W pierwszej kolejności będzie mu się odtwarzała w głowie mapa europy kraje w niej się znajdujące oraz morza i oceany, które ją otaczają. Fascynujące staje się każde miejsce na Ziemi, gdy malec ma możliwość w tak dużej perspektywie (cała ściana) tworzyć w marzeniach, jak będzie wyglądała jego mapa podróży.

Jak długa jest lista państw?

Gdy przed oczami znajduje się duża mapa europu, łatwo można wyliczyć ilość państw europejskich. Dziecko będzie czuć ogromną satysfakcję, gdy uda mu się policzyć wszystkie 46 krajów. Po tym dobrze wykonanym zadaniu należy podnieść poprzeczkę i zadać dziecku zadanie, by policzyło, ile krajów jest na świecie. To już będzie o wiele trudniejsze.

Zwłaszcza, gdy takie zadanie będzie musiał wykonać dziesięciolatek. Dorosły miałby kłopot, a co dopiero taki dzieciak. Jednak, gdy z sukcesem uda się przeliczyć wszystkie państwa, wynik powinien być równy 195. Młodsze dziecko niech przynajmniej zapamięta, że Polska sąsiaduje z takimi krajami jak:

  • Rosja
  • Litwa
  • Białoruś
  • Ukraina
  • Słowacja
  • Czechy
  • Niemcy

Zdarzają się państwa, które graniczą z morzami i oceanami, co pokazuje mapa świata z państwami

Wśród tych państw jest też Polska. Wspólna zabawa z dzieckiem może nie mieć końca przy takiej olbrzymiej mapie na ścianie. Gdy znana już będzie liczba państw na świecie, nastąpi przyglądanie się morzom i oceanom oraz wyliczanie wszystkich państw, które mają przynajmniej mały skrawek granicy oblany rozległą wodą.

Nawet dorosłego zachwyci mapa świata na ścianę do zaznaczania miejsc, które chciałby zwiedzić

Zabawa z mapą to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. Jeżeli jest możliwość zaznaczania miejsc, które chętnie zwiedzilibyśmy z naszym malcem, warto to zrobić. Plan podróży po pewnym czasie zamieni się w rzeczywistość, gdyż przyciąganie marzeń jest możliwe, gdy tylko się o nich myśli i dąży do nich.

Czy mapa państw świata może pojawić się w salonie?

Osoby, które lubią podróżować, z pewnością będą chciały urządzić sobie salon właśnie pod kątem zwiedzanych krajów. Tapeta, która miałaby znaleźć się na ścianie, może być najpierw przygotowana w sposób cyfrowy. Oznacza to, iż poglądowo będzie można zobaczyć, czy dany wzór, który został wybrany, pasuje do mebli, czy jest widoczny w całości itp. Dzięki innowacyjnym technologiom w łatwy sposób przymierza się wzór tapety za pomocą wizualizacji 3D.

fototapety miasta

Dzięki takim możliwościom zostanie wybrana najbardziej pasująca mapa w danym pomieszczeniu. Z każdym rokiem, gdy zwiedzonych państw będzie przybywać, podróżnik będzie mógł pochwalić się zaznaczoną na mapie ilość krajów na świecie, jaką zwiedził.

W ubiegłym stuleciu była moda na naklejki z różnych krajów, które nalepiało się na walizkę lub dostawało stempel z hotelu. Obecnie moda ta zanikła, warto więc ją wskrzesić, zaznaczając na ściennej mapie poznane osobiście kraje. Miło jest popatrzeć, jak przybywa na mapie zaznaczonych krajów.

O autorze
redakcja

Zobacz też