13 lipca 2017

Miasto eklektyczne. Odkryj niezwykłe zabytki architektury Sopotu

Miasto eklektyczne. Odkryj niezwykłe zabytki architektury Sopotu
Licencja: Copyright

Po odhaczeniu obowiązkowych punktów na mapie turystycznej Sopotu, takich jak spacerowe molo oraz deptak na Monte Cassino, warto skierować swoje kroki w mniej uczęszczanym kierunku – trasą jedynej w swoim rodzaju eklektycznej architektury. Odwiedź Ratusz Sopocki, XVII-wieczny Dworek Młynarza, neogotycki kościół garnizonowy pw. św. Jerzego, a także neorenesansową willę Herbstów i zakochaj się w tych niepowtarzalnych budynkach, dzięki którym Sopot nie ma sobie równych.

A najlepiej przekonać się o tym na własne oczy.

Ratusz Miejski i willa Herbstów w sercu parku

Budynek Ratusza Miejskiego, w którym mieści się Urząd Miasta, ma już ponad 100 lat. Zadbana fasada o urozmaiconej formie, smukła wieża zegarowa oraz dobrze utrzymana roślinność przyciągają spojrzenia spacerowiczów. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy miasta z przyjemnością zatrzymują się na kilka minut w pełnym zieleni parku, w którym położony jest Ratusz. Zaledwie kilka minut spaceru dzieli go od Willi Herbstów, rezydencji wybudowanej w stylu neorenesansowym, w której gościli m.in. następca tronu Prus i Niemiec Wilhelm Hohenzollern oraz Wojciech Kossak. Do posiadłości przynależy publiczny Park Haffnera, nazywany kiedyś Gajem Królowej Elżbiety, Dom Gościnny zwany też oficyną, w którym obecnie znajduje się przedszkole, budynek mieszkalny dla służby oraz oranżeria z niemal 13-metrową palmiarnią.

Z Dworku Młynarza do kościoła św. Jerzego

Wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku Dworek Młynarza jest jednym z dwóch budynków, które ocalały z dawnego kompleksu młyńskiego w Karlikowie. Pełnił funkcję budynku gospodarczego oraz papierni. Obecnie mieści się w nim Dział Naukowo-Badawczy Muzeum Stutthof w Sztutowie (oddział w Sopocie) zajmujący się historią obozu koncentracyjnego w Sztutowie oraz Pomorza Gdańskiego podczas okupacji hitlerowskiej. Od Dworku droga prowadzi prosto do neogotyckiego kościoła św. Jerzego, który pierwotnie był świątynią protestancką, a dopiero od 1945 roku stał się katolickim miejscem kultu. Zbudowany został według projektu Ludwiga von Tiedemanna w taki sposób, aby jego wieża była widoczna ze statków na Zatoce Gdańskiej. W środku podziwiać można marmurowy ołtarz soborowy oraz witraże zaprojektowane przez W. Ostrzałka, natomiast przed kościołem znajduje się piękna neogotycka kapliczka z ceramicznym daszkiem, pod wezwaniem św. Wojciecha.

Inne ciekawe budynki w Sopocie

Warto rzucić okiem na Krzywy Domek na Bohaterów Monte Cassino, który znalazł się na liście najdziwniejszych budynków świata sporządzonej przez amerykańską stację telewizyjną CNN. Projektujący go architekci inspirowali się rysunkami Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga. Na uwagę zasługują także hotele w Sopocie, w tym przede wszystkim imponujący 5-gwiazdkowy Hotel Sofitel Grand Sopot należący do sieci AccorHotels, położony tuż przy plaży, z którego okien rozciąga się widok na morze. Spragnieni luksusu goście mogą zarezerwować jeden ze 127 pokoi dostępnych w tym hotelu. Jednym z ciekawszych elementów sopockiej architektury są drewniane werandy w stylu alpejskim, budowane na przełomie XIX i XX wieku. Pełniły one niegdyś funkcję letnich salonów, w których toczyło się życie towarzyskie – wspólnie spożywano tam posiłki i odpoczywano. Można je podziwiać m.in. przy ulicy Winieckiego, Chrobrego, Majkowskiego oraz Parkowej.

O autorze
redakcja

Zobacz też