19 stycznia 2014

Nagroda BEST CREATIVITY AWARD 19. Międzynarodowego Konkursu Rzeźby w Śniegu w chińskim Harbin dla Polaka Tomasza Koclęgi

Nagroda BEST CREATIVITY AWARD 19. Międzynarodowego Konkursu Rzeźby w Śniegu w chińskim Harbin dla Polaka Tomasza Koclęgi
Autor: www.koclega.art.pl, Licencja: CC-BY-SA

5 stycznia w chińskim Harbin wystartował 19. Międzynarodowy Konkurs Rzeźby w Śniegu. Wśród tegorocznych uczestników znalazł się polski artysta rzeźbiarz i wykładowca katowickiej Akademii Sztuk Pięknych – Tomasz Koclęga. Stworzona i zaprezentowana przez niego rzeźba pt. „Objawienie” otrzymała nagrodę BEST CREATIVITY AWARD.

Harbin leżące w chińskiej prowincji Heilongjiang do marca tego roku jest światową stolicą rzeźb wykonanych w śniegu i lodzie. Konkurs wpisany na stałe do kalendarza miasta od 1963 roku  jest największą tego typu imprezą na świecie. Rozpoczął się 5 stycznia i jest częścią 30. Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby z Lodu i Śniegu oraz Snow Expo.

W tegorocznym konkursie brało udział łącznie 17 zespołów z 9 krajów. Obok Polaków rzeźbili artyści z Chin, Korei Południowej, Nowej Zelandii, Australii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Rosji i Szwajcarii. Należy podkreślić, że Polska miała sowich reprezentantów po raz pierwszy w historii tej imprezy. Udział polskiej reprezentacji w festiwalu był możliwy dzięki wieloletniej współpracy artysty z Wojciechem Majewskim, dyrektorem  Festiwalu Kręgi Sztuki. Organizatorem wyprawy był natomiast Jarosław Bagiński, wiceprezes Polsko – Chińskiej Rady Biznesu, który nie tylko zajął się logistyką podróży, ale co najważniejsze, pozyskał głównego sponsora, firmę Bakoma.

Autor zaprosił do współpracy asystentów Bartłomieja Balę, Piotra Probę oraz Jarosława Bagińskiego. Czteroosobowa drużyna przez cztery dni musiała stworzyć wcześniej zaprojektowane dzieło. Każdy zespół dysponował blokiem śniegu o wymiarach 4 x 3 x 3 m. Artystów nie rozpieszczała pogoda. Dochodzące do 35 stopni mrozy to standardowa temperatura o tej porze roku w Heilongjiangu, najbardziej wysuniętej na północ prowincji Chin.

„Rzeźbienie w takim materiale, z ograniczeniem czasowym przypomina hybrydę sportu ze sztuką, niebezpieczną mieszankę wzmożonego wysiłku i kontemplacji”mówi Bartłomiej Bala, asystent artysty.

„Rzeczywiście konkursy tego typu to swoisty mariaż sztuki i sportów ekstremalnych. Bez zgranego, rozumiejącego się zespołu nie można nic osiągnąć. Oprócz projektu i idei, które trzeba umieć zrealizować w ekstremalnie trudnych warunkach, najważniejsza staje się umiejętność pracy w zespole. Tylko dzięki wspólnemu zaangażowaniu wszystkich członków zespołu możliwy był nasz wspólny sukces” – mówi Tomasz Koclęga, artysta rzeźbiarz, wykładowca ASP w Katowicach

Koncepcja Koclęgi zakładała realizacje rzeźby przedstawiającej wbitą z wielką siłą, obróconą do góry nogami, ludzką głowę. Trzeba podkreślić, że polska rzeźba wyróżniała się formą artystyczną, mimo wyrównanego poziomu warsztatowego. Masywna, ale zarazem dynamiczna głowa, przypomina meteoryt, który uderzył w Ziemię. Z tyłu głowy, wspina się na nią człowiek, który niczym alpinista próbuje zdobyć szczyt. Jest to symboliczne nawiązanie do ludzkich zdolności przezwyciężania wszelkich ograniczeń, odzwierciedlające postęp naszej cywilizacji. 

Rzeźby wykonane z wielkim rozmachem w chińskim Harbin robią wrażenie na każdym, a zbudowane lodowe miasta nie pozostawiają obojętnym. Wszystkie atrakcje miasta wykonane z lodu i śniegu czekają na zwiedzających do marca.

Filmik prezentujący Międzynarodowy Festiwal Śniegu i Lodu w chińskim Harbin: http://www.youtube.com/watch?v=hqwseWjL4Ps

Strona Tomasza Koclęgi: www.koclega.art.pl

 

 

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też