9 stycznia 2020

Kurtki narciarskie – co warto wiedzieć?

Kurtki narciarskie – co warto wiedzieć?

Sporty zimowe, takie jak narty czy snowboard, w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne. Ich potencjał tkwi nie tylko w sezonowości, ale także w fakcie, że można je uprawiać całymi rodzinami. Pozwalają na zacieśnianie więzi między małżonkami, a także rodzicami i dziećmi, z czasem przeradzając się niekiedy we wspólną, okołoświąteczną tradycję. Jest to wspaniała rozrywka na czas okresu urlopowego i ferii zimowych, która jednak wymaga pewnego przygotowania.

Kurtki narciarskie damskie i męskie

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia osób uprawiających sporty zimowe, są kurtki narciarskie, zwane także kurtkami snowboardowymi. Posiadają one szereg parametrów, które odróżniają je od zwykłych kurtek zimowych. Jednymi z ich podstawowych właściwości powinny być oddychalność i wodoszczelność, które są uzyskiwane dzięki zastosowaniu odpowiednich membran. Elementy te osłaniają użytkownika od czynników atmosferycznych, chroniąc przed przemoknięciem i przemarznięciem. Wodoszczelność danej membrany jest określana ze względu na jej przepuszczalność przy deszczu o określonym natężeniu w określonym czasie. Najsłabszą ochronę dają membrany o parametrze tysiąca milimetrów słupa wody. Oznacza to, że kurtka narciarska z taką membraną ochroni nas przed przemoknięciem w czasie słabego deszczu przez kilka do kilkunastu minut. Membrany posiadające parametry od 5000 mm zapewniają znacznie większe bezpieczeństwo. Najbardziej polecane dla osób uprawiających sporty zimowe są kurtki narciarskie dostępne m.in. w sklepach Go Sport, które posiadają membrany wodoszczelne o wartości od 10 000 mm wzwyż.

Kurtki zimowe przeznaczone do jazdy na nartach lub snowboardzie muszą być skrojone w taki sposób, aby pozostawiać użytkownikowi jak największą swobodę ruchu. Dzięki temu możliwe jest uprawianie sportów zimowych bez nadmiernego ryzyka kontuzji, a przy tym korzystanie z rozrywki w wygodny i przyjemny sposób. Bardzo ważny jest odpowiedni system wentylacji, a także możliwość regulowania objętości kurtki narciarskiej i dostosowywania długości jej rękawów. Duża liczba funkcjonalnych kieszeni, a także pas przeciwśnieżny zapobiegający przesuwaniu się kurtki i dostawaniu się śniegu pod nią, to elementy niezbędne dla każdego, kto jeździ na nartach czy snowboardzie. Dodatkowym ułatwieniem jest dedykowane miejsce na skipass, czyli kartę identyfikacyjną, która stanowi także przepustkę do wyciągów i innych atrakcji ośrodka narciarskiego.

Kurtki narciarskie a bezpieczeństwo

Sporty zimowe nie są sportami ekstremalnymi, jednak bywają kontuzjogenne. Wybierając kurtkę snowboardową warto więc zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które ułatwią jej użytkowanie i zminimalizują ryzyko uszkodzenia ciała podczas jazdy na nartach lub snowboardzie. Oprócz wspomnianej już możliwości regulowania objętości kurtki i długości jej rękawów, warto zatroszczyć się o to, aby w mankietach znajdowały się otwory na kciuki. Zapobiegnie to ewentualnemu dostaniu się śniegu do środka i przesuwania się rękawów w górę podczas wykonywania gwałtownych ruchów zamachowych. Do wyposażenia każdej osoby uprawiającej sporty zimowe powinny należeć także elementy odblaskowe, najlepiej wszyte na stałe do powierzchni kurtki. Dobrze też, aby odzież narciarska miała wyróżniający się kolor, tak aby łatwo było zidentyfikować ludzką postać w śniegu.

Dobra kurtka narciarska damska lub męska powinna posiadać:

  • membranę wodoszczelną,
  • system wentylacji,
  • regulowaną objętość,
  • pas przeciwśnieżny,
  • otwory na kciuki,
  • kieszenie zapinane na suwak,
  • kieszeń na skipass,
  • elementy odblaskowe.

Bogaty wybór kurtek narciarskich, a także innych akcesoriów do jazdy na nartach i snowboardzie znajduje się na stronie internetowej Go Sport, a także w sklepach stacjonarnych w całej Polsce.

O autorze
redakcja

Zobacz też