29 grudnia 2023

Płatności za granicą – jak się do nich przygotować?

Artykuł sponsorowany
Płatności za granicą – jak się do nich przygotować?

Każda podróż wymaga odpowiedniego przygotowania. W przypadku wyjazdów za granicę warto zadbać o możliwość płatności w obcej walucie na korzystnych warunkach. W jaki sposób to zrobić i co będzie do tego przydatne?

Produkty bankowe, które przydadzą się podczas podróży

Dobre przygotowanie to klucz do bezproblemowej i przyjemnej podróży. Wśród kwestii, o które bez dwóch zdań należy zadbać przed wyjazdem, wymienia się m.in. ubezpieczenie zdrowotne, wyrobienie karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) czy dostęp do internetu (w szczególności w razie wyjazdów poza granicę Unii Europejskiej).

Oczywiście zarówno przed, jak i w trakcie podróży przydatne są również produkty bankowe, w tym konto oszczędnościowe, które posłuży np. do odkładania i zwielokrotniania funduszy na wyjazd, a także konta walutowe oraz karty płatnicze. Jak z nich korzystać, aby zredukować niepotrzebne koszty?

Karta walutowa

Karta walutowa to narzędzie połączone z kontem w walucie obcej, np. w euro, dolarach czy frankach. Przy jej pomocy możliwe jest wypłacanie środków finansowych bez konieczności korzystania z usług kantorów. Wymaga to jednak wpłacenia na rachunek pieniędzy od razu w określonej walucie.

Taka opcja jest bardziej opłacalna niż wybieranie środków za granicą przy pomocy klasycznej karty debetowej połączonej z rachunkiem ROR w rodzimej walucie. Wszystko za sprawą możliwości uniknięcia prowizji oraz kosztów przewalutowania po kursie narzuconym przez dany bank.

Należy jednak pamiętać, że korzystanie z tego narzędzia zazwyczaj wiąże się z koniecznością regulowania opłat. Z zasady są one wyższe niż w przypadku karty płatniczej podpiętej do konta osobistego w złotówkach.

Mowa tu o kosztach m.in. prowadzenia rachunku oraz wydania i użytkowania plastiku. Takich opłat można jednak uniknąć, spełniając określone przez bank wymogi, np. dokonując płatności kartą na minimalną kwotę w danym okresie rozliczeniowym.

Karta wielowalutowa

Alternatywą dla narzędzia walutowego jest karta wielowalutowa. Przyda się ona w szczególności tym osobom, które często wyjeżdżają za granicę, a celem ich podróży są różne miejsca, niekoniecznie w tym samym kraju. Co więcej, takie karty często umożliwiają dokonywanie płatności w mniej powszechnych walutach.

Korzystanie z narzędzia jest sposobem na uniknięcie opłat na rzecz banku w zamian za przewalutowanie środków. W porównaniu do wcześniej wspomnianej karty walutowej plastik daje jednak użytkownikowi więcej możliwości.

Narzędzie jest powiązane z więcej niż jednym rachunkiem. Dzięki temu w momencie, gdy dana osoba dokonuje zakupów w złotówkach, środki pobierane są ze standardowego konta osobistego w polskiej walucie.

Z kolei gdy użytkownik płaci za granicą (lub robi zakupy online z koniecznością płatności np. w dolarach) pieniądze są automatycznie pobierane z rachunku adekwatnego do waluty obowiązującej w danym kraju (jeśli klient takim dysponuje). Dzięki temu nie musi on płacić bankowi za przewalutowanie.

Najlepszą opcją wydaje się wybór karty, przy pomocy której można w razie potrzeby wymienić pieniądze (samodzielnie lub automatycznie podczas transakcji w obcej walucie) po korzystnym kursie i bez dodatkowych opłat.

Korzystanie z karty wielowalutowej również może wiązać się z wyższymi kosztami, ale i w tym przypadku istnieje możliwość ich uniknięcia. Najczęściej funkcja obsługi rachunków w obcych walutach jest dodatkową opcją klasycznej karty debetowej.

Wystarczy więc, że jej użytkownik dokona płatności bezgotówkowych na minimalną kwotę w danym miesiącu lub spełni inne narzucone przez bank zasady i dzięki temu uniknie ponoszenia dodatkowych kosztów.

Płatności za granicą – na co uważać?

Dobre przygotowanie do wyjazdu poza granice kraju pozwoli uniknąć wielu stresujących sytuacji i generowania niepotrzebnych kosztów. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, jakie są potencjalne zagrożenia.

Dotyczą one zarówno osób korzystających z kart walutowych i wielowalutowych, jak i podróżujących, którzy zdecydowali się wymienić gotówkę stacjonarnie w jednym z kantorów.

Kantory stacjonarne

Wiele osób nadal decyduje się na wymianę pieniędzy w stacjonarnych kantorach. Podczas korzystania z takich usług na terenie Polski sprawa jest stosunkowo prosta. Klient może bez problemu sprawdzić aktualny kurs walut online i szybko porównać te oferowane w poszczególnych miejscach. Warto mieć na uwadze, że zazwyczaj w kantorach umiejscowionych na dworcach czy lotniskach koszty wymiany gotówki są najwyższe.

Niestety sytuacja jest bardziej skomplikowana w momencie korzystania z usług kantorów poza granicami kraju. Wśród potencjalnych zagrożeń dla podróżujących wymienia się niekorzystne kursy oraz niekiedy wysokie prowizje. Najczęściej dotyczy to typowo turystycznych miejsc.

Całą sytuację dodatkowo może utrudniać bariera językowa, a czasem także ograniczony dostęp do internetu. Z tego względu przed każdym wyjazdem warto dowiedzieć się, jaki jest średni kurs danej waluty oraz w którym miejscu można wymienić gotówkę bezpiecznie i na stosunkowo korzystnych warunkach.

Płatności i wypłaty z bankomatów

Korzystanie z kart walutowej i wielowalutowej może być sposobem na uniknięcie potencjalnych oszustw i niekorzystnego kursu wymiany walut w poszczególnych kantorach stacjonarnych. Dobrze mieć jednak na uwadze, że również w tym przypadku warto zachować czujność, aby nie generować niepotrzebnych kosztów.

Dotyczy to przede wszystkim usługi DCC, czyli dynamicznego przewalutowania transakcji (Dynamic Currency Conversion). Opcja ta może pojawić się podczas płatności przy użyciu terminala oraz wypłat z bankomatów. Uwzględnia ona natychmiastową wymianę środków na walutę płatnika po kursie operatora urządzenia (najczęściej jest on niekorzystny dla klienta).

Przed każdym wyjazdem za granicę warto przygotować się pod kątem wykonywania transakcji płatniczych. W przypadku częstych podróży przydatne mogą okazać się produkty bankowe, np. karta wielowalutowa. Oczywiście należy dopasować je do swoich potrzeb, a wybór poszczególnej opcji najlepiej skonsultować z przedstawicielem banku.

O autorze
redakcja

Zobacz też