1 marca 2013

Polskie prawo jazdy uznawane za granicą?

Polskie prawo jazdy uznawane za granicą?
Autor: epSos.de, Licencja: CC BY

Do Sejmu skierowany został projekt dotyczący nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Posłowie chcą ułatwić życie kierowcom, którzy często przebywają za granicą, jak również turystom wyjeżdżającym samochodami na wakacje. Przysłużyć ma się temu wzajemna uznawalność praw jazdy państw, z którymi Polska podpisze stosowną umowę. Projekt trafi do pierwszego czytania na jednym z najbliższych posiedzeń niższej izby parlamentu.

Impulsem do powstania projektu był problem z tureckimi kierowcami samochodów ciężarowych, którzy tranzytem przejeżdżają przez terytorium naszego kraju – Turcja nie jest stroną konwencji o ruchu drogowym sporządzonej w Wiedniu w 1968 r. Posłowie proponują wprowadzenie uniwersalnego przepisu, który załatwi tę kwestię również w innych państwach na zasadzie wzajemności.

Jeżeli podróżujemy posiadając polskie, a nie międzynarodowe prawo jazdy, możemy mieć kłopoty m.in. na Krecie, w Turcji, Egipcie, Rosji, Kazachstanie czy na Ukrainie. Polskie dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami w zasadzie uznawane są tylko w krajach należących do UE oraz kilku innych, np. w Szwajcarii. Poruszając się po terenie krajów spoza Unii, należy zwrócić szczególną uwagę na lokalne wymagania i wybierając się np. do Rosji czy na inny kontynent mieć ze sobą międzynarodowe prawo jazdy.

 

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też