10 kwietnia 2013

Pszczyńskie Spotkania z Przygodą

Pszczyńskie Spotkania z Przygodą
Autor: Alicja Szulborska, Licencja: Domena publiczna

Już po raz drugi w dniach 12-14 IV w Pszczyńskim Centrum Kultury odbędą się Pszczyńskie Spotkania z Przygodą. Organizatorami wydarzenia są Urząd Miejski w Pszczynie, Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Pszczynie oraz Odział PTTK Ziemi Pszczyńskiej.

Pszczyńskie Centrum Kultury będzie gościć m.in.: Adama Pustelnika, kpt. Tomasza Cichockiego, Ryszarda Pawłowskiego oraz wielu, wielu innych. W programie także projekcja filmów o tematyce górskiej (nagrodzonych na festiwalu filmów górskich w Lądku-Zdrój) oraz żeglarskiej (Jacht film). Dokładny program wydarzenia dostępny na stronie organizatora: http://www.moris.pszczyna.pl/filmy/a720,pszczynskie-spotkania-z-przygoda

Adam Pustelnik – polski taternik, alpinista, syn himalaisty Piotra Pustelnika, członek Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi. Jeden z najlepszych i najwszechstronniejszych polskich wspinaczy. Prowadzi szkolenia wspinaczkowe, układa drogi wspinaczkowe na zawodach, prowadzi prelekcje na tematy wspinaczkowe, tłumaczy książki. Zaczął się wspinać w 1993 roku.

Kpt. Tomasz Cichocki – żeglarz, w 312 dni opłynął samotnie kulę ziemską bez zawijania do portu. Z Brestu wyruszył 1 lipca 2011r. by powrócić tam 7 maja 2012. Dokonał tego na jachcie Polska Miedź. Laureat wielu żeglarski nagród: Żeglarz Roku 2012, Srebrny Sekstant oraz I nagrodę honorową Rejs Roku.

Ryszard Pawłowski – polski taternik, alpinista i himalaista, instruktor i przewodnik. Uczestnik ponad stu wypraw w góry świata, czterokrotny zdobywca Everestu (jako pierwszy i jedyny z Polaków dokonał tylu wejść), członek The Explorers Club. 24 października 1989 był partnerem Jerzego Kukuczki w jego ostatniej wspinaczce na południowej ścianie Lhotse, podczas której (wskutek pęknięcia liny) Kukuczka spadł w przepaść i poniósł śmierć.

Krzysztof Starnawski- polski sportowiec ekstremalny, płetwonurek, speleolog, taternik, ratownik TOPR. Specjalizuje się w nurkowaniu w jaskiniach oraz nurkowaniu pod lodem. Zdobywca Kolosa w kategorii „Wyczyn roku” (1999) za dokonanie najgłębszego polskiego nurkowania swobodnego (131 m) w jaskini Hranická propast w Czechach oraz wyróżnienia w 2000 roku za pobicie tego rekordu o 50 m. Na początku grudnia 2011 roku ustanowił rekord świata w nurkowaniu z zamkniętym obiegiem na poziomie 283 metrów. 1 października 2012 zanurkował na głębokość 223 w podwodnej jaskini w Hranickiej propasti, ustanawiając nowy rekord Polski.

Wstęp: 10 zł, bilety do nabycia w biurze PTTK-Pszczyna, Rynek 15 (8.00-16.00) lub w dniu imprezy w Pszczyńskim Centrum Kultury.

Miejsce: Pszczyńskie Centrum Kultury, ul Piastowska 1, Pszczyna

Strona wydarzenia: http://www.moris.pszczyna.pl/filmy/a720,pszczynskie-spotkania-z-przygoda

 

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też