19 marca 2013

Slajdowisko „Wielkanoc na Filipinach”

Slajdowisko „Wielkanoc na Filipinach”
Autor: Alicja Szulborska, Licencja: Domena publiczna

24 III o godz. 18:00 warszawski Południk Zero zaprasza na pokaz zdjęć pt. „Wielkanoc na Filipinach”. Autorem zdjęć i gościem honorowym spotkania będzie naukowiec, podróżnik i publicysta – Michał Lubina.

„Oglądane z oddali ukrzyżowanie nie szokuje. Widać aktora grającego Jezusa, dostrzega się „Rzymian”. Najbardziej przykuwa uwagę moment wbijania 50-70 milimetrowych gwoździ. „Jezus” wyje wtedy z bólu – co świetnie słychać (organizatorzy postarali się o głośniki). Najpierw jedna ręka. Potem druga. Wreszcie nogi. 10 minut i koniec – ściągają go, kładą na nosze, zawożą do szpitala. Po nim idą następni ochotnicy – trojkami. Znów to samo: gwoździe, wycie, krzyż w górę, krzyż w dół, nosze, następny…” – opowiada Tomasz Lubina.

Co roku uwagę mediów przykuwają przybijający się do krzyża ochotnicy na Filipinach. Praktyki potępiane przez kościół są jednak popularne w środkowym Luzonie – największej wyspie Filipin. O ich genezie, przebiegu, sensie oraz przełożeniu na ogólną religijność Filipin opowie Michał Lubina – autor reportażu pt. „Jezus z Cutud San Pedro” z najnowszej książki podróżniczej pt. „Poza utartym szlakiem”.

Michał Lubina jest naukowcem, podróżnikiem i publicystą. Absolwent rosjoznawstwa i studiów dalekowschodnich UJ, doktorant na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, kilkukrotny stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Nauki. Ekspert w Centrum Studiów Polska-Azja. Z plecakiem przemierzył prawie całą Azję, docierając lądem do najtrudniej dostępnych jej krajów, tj.: Bangladesz, Pakistan czy Timor Wschodni. Organizuje wyprawy trampingowe dla Klubu Laurazja po Birmie, Chinach i Indonezji. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Powszechnym” i „Wprost”. Ponadto jest autorem dwóch przewodników turystycznych – po Litwie oraz Rosji (współautorstwo) oraz internetowych przewodników po Bangladeszu, Laosie, Chinach i Hong Kongu dla Koniecswiata.net. Właśnie pracuje nad debiutancką książką na temat Azji.

Miejsce: Południk Zero, ul. Wilcza 25, Warszawa

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też