18 grudnia 2014

Sylwester w egzotycznych krajach

Sylwester w egzotycznych krajach
Autor: Porto Bay Trade, Licencja: CC BY

Sylwester…czym jest to święto? Zdecydowanej  większości z nas kojarzy się ono ze świetną zabawą w gronie rodziny i przyjaciół, piciem szampana i sztucznymi ogniami. Sylwester, czyli wigilię Nowego Roku, obchodzi się z nocy 31 grudnia na 1 stycznia. Dnia 31 grudnia wypadają imieniny Sylwestra, zaś w kościele katolickim jest to dzień wspomnienia liturgicznego papieża Sylwestra I. Istnieje wiele sposobów na to, aby pożegnać stary i przywitać Nowy Rok. Bardzo ciekawą propozycją jest wyjazd w tym czasie do egzotycznych krajów! Tylko gdzie jechać? Oto kilka godnych uwagi ofert:

networld-pe2

Egzotyczna Azja

Wietnam jest miejscem z całą pewnością egzotycznym, a do tego coraz to bardziej popularnym turystycznie. Znajduje się na Półwyspie Indochińskim, w Azji. Niezwykłym doświadczeniem może być Sylwester spędzony przykładowo w stolicy Wietnamu, w Hanoi. Miasto jest położone nad brzegiem Rzeki Czerwonej (najdłuższej rzeki w kraju). Warto odwiedzić tu między innymi piękną Świątynię Literatury z 1070 roku, a także Cytadelę Cesarską pochodzącą z XII wieku (wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO).

Sa Pa – miejsce wprost idealne na romantyczne i wyjątkowo egzotyczne przywitanie Nowego Roku. Jest to kurort znajdujący się w północnym Wietnamie, na wysokości 1600 m n.p.m. Jest to również doskonała baza wypadowa na najwyższy szczyt kraju jakim jest Phan Xi Păng. Lokalne biura turystyczne oferują zarówno jednodniowe jak i kilkudniowe wycieczki na szczyt. Szlak turystyczny wiedzie przez zjawiskowy las deszczowy.

Mũi Né z kolei to przepiękna wioska rybacka nie bez powodu nazywana często „turystyczną stolicą Wietnamu”. Temperatura tutaj nie spada poniżej 27 stopni C., klimat jest suchy i gorący, a piękne plaże są ulubionymi miejscami wypoczynku turystów. Sylwester tutaj to doskonały pomysł, bo właśnie w grudniu rozpoczyna się sezon turystyczny, który trwa do maja.

Inne ciekawe lokalizacje w Azji to między innymi malownicze Indie ze słynnymi Tadż Mahal i Czerwonym Fortem, egzotyczna Sri Lanka położona na wyspie Cejlon, Malediwy leżące na Oceanie Indyjskim, w których skład wchodzi przeszło 1100 wysepek czy gorąca Tajlandia.

A może Sylwester w Ameryce?

Jeśli w Ameryce to z całą pewnością godnymi uwagi kierunkami podróży są Brazylia, Jamajka, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Peru, Hawaje. Co wybrać?

Brazylia bez dwóch zdań kusi cudownym Rio de Janeiro ze słynną statuą Chrystusa Odkupiciela na górze Corcovado i malowniczymi plażami, w tym najbardziej znaną plażą Copacabana. Brazylia to także bogate w zabytki, muzea, teatry Sao Paulo, kolejna kusząca propozycja to Wodospad Iguazú, jezioro Paranoá z mostem Ponte Juscelino Kubitschek w Brasilii. Atrakcje Brazylii można by wymieniać bez końca.

Jamajka – samo hasło „Jamajka” od razu kojarzy się bardzo egzotycznie. Jest to cudowne państwo wyspiarskie położone na Morzu Karaibskim. Rzeźba terenu jest górzysto-wyżynna. Przeszło połowa wyspy położona jest na wysokości wyższej niż 300 m n.p.m. Najwyższym szczytem Jamajki jest Blue Mountain Peak wznoszący się na wysokość 2256 m n.p.m.

Afryka i Biski Wschód

Co tutaj można wybrać na ten wyjątkowy dzień roku? Może Tanzanię, Wyspę św. Tomasza? Albo Mauritius, Seszele, Etiopię?

Tanzania kusi Parkiem Narodowym Serengeti, który jest jedną z większych atrakcji tego kraju, kusi również Jeziorem Wiktorii. Seszele natomiast położone są na 115 wyspach, z których 33 są zamieszkałe. Bajkowy Mauritius, także będący państwem wyspiarskim zaprasza do Parku Natodowego Chamarel.

Australia i Oceania

I tutaj wybór jest niemały. Z całą pewnością jednym z atrakcyjniejszych miejsc jest Fiji położone na ponad 332 wyspach oraz 500 wysepkach. Mają one pochodzenie wulkaniczne i otoczone są pięknymi rafami koralowymi. Największą wyspą jest Viti Levu. Tutaj też mieści się stolica kraju Suva. Miejsce idealne na spędzenie Sylwestra i każdego innego ważnego wydarzenia. Miłośnicy gór będą zachwyceni malowniczymi górami, które porastają wiecznie zielone lasy równikowe.

O autorze
redakcja

Zobacz też