7 listopada 2018

Ubezpieczenie assistance – ile kosztuje?

Ubezpieczenie assistance – ile kosztuje?

Awaria lub wypadek samochodowy może zdarzyć się każdemu i to w najmniej oczekiwanych momentach. Nie zawsze jesteśmy w stanie sami dokonać naprawy na miejscu, a posiadanie polisy assistance gwarantuje nam odpowiednią pomoc bez względu na porę dnia. Sprawdź ile kosztuje ubezpieczenie assistance i co wpływa na jego cenę.

Czym jest ubezpieczenie assistance?

Assistance to dobrowolne ubezpieczenie, zapewniające kierowcy i jego pasażerom określony rodzaj pomocy serwisowej, medycznej oraz informacyjnej. Zakres ubezpieczenia w każdym towarzystwie może być inny i określony jest w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU), a likwidacja szkody i pomoc w ramach działania polisy nie ma żadnego wpływu na zniżki OC i AC. Z reguły umowa assistance zawierana jest z kierowcą na rok, jednak firmy w swojej ofercie posiadają również krótkoterminowe polisy, zapewniające pomoc przez 10, 15 lub 30 dni.

Co wpływa na cenę assistance?

Większość firm ubezpieczeniowych w swojej ofercie posiada kilka pakietów assistance, które różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim zakresem ubezpieczenia. Assistance jest często sprzedawane w pakiecie z OC lub AC. W takim przypadku kierowca może liczyć na duże zniżki, a nawet na darmową polisę. Warto pamiętać jednak, że zakres darmowego assistance jest bardzo okrojony i zazwyczaj warto dopłacić, aby go rozszerzyć.

Przykładowe ceny pakietów assistance:

  • AXA – od 81 zł rocznie
  • PZU – od 116 zł rocznie
  • TU Europa – od 7 zł dziennie (assistance tylko w pakiecie z ubezpieczeniem podróży)
  • Allianz – od 75 zł rocznie (assistance tylko z wykupionym OC lub AC)
  • Link4 – od 109 zł (wariant podstawowy), od 249 zł (wariant rozszerzony)
  • Warta – od 81 zł rocznie
  • Aviva – od 89 zł rocznie

Im więcej zapłacisz, tym więcej zyskasz. U każdego ubezpieczyciela najtańsze assistance najczęściej gwarantuje pomoc tylko na terenie Polski. W ramach podstawowych pakietów nie możesz liczyć na dodatkowe usługi, takie jak samochód zastępczy czy organizacja noclegu. Dopiero rozbudowane oferty assistance posiadają szerszy zakres działań, który gwarantuje kompleksową pomoc nie tylko na terenie Polski, ale również w większości europejskich krajów. Takie polisy są polecane każdemu, kto dużo podróżuje i chce sobie zapewnić pomoc bez względu na okoliczności i lokalizację wypadku lub awarii.

Nie bez znaczenia jest również samochód, którym planujemy poruszać się po wykupieniu assistance. Większość towarzystw ubezpieczeniowych ustala limity wieku auta i najczęściej nie może on przekraczać 10 lat. W przypadku starszych roczników wysokość składki ustalana jest indywidualnie, a ubezpieczyciele zwracają również uwagę na wykorzystywanie pojazdu (cele prywatne lub firmowe) oraz sposób jego użytkowania (np. przewóz osób). Porównaj wszystkie pakiety assistance na https://ranking-assistance.pl/ i dobierz odpowiednie dla siebie.

Dlaczego warto mieć assistance?

Assistance jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które pozwala na bezpieczną i spokojną podróż bez względu na to, czy wybierasz się na wakacje z rodziną, w delegację służbową czy w odwiedziny do znajomych. Nieoczekiwana awaria, kolizja czy wypadek drogowy może Ci się przytrafić wszędzie. Mając wykupioną odpowiednią polisę assistance możesz mieć pewność, że Twój ubezpieczyciel nad Tobą czuwa i zapewni Ci odpowiednią pomoc, powrót do domu, dotarcie do celu podróży lub zakwaterowanie w hotelu, a nawet samochód zastępczy, w przypadku gdy pojazd całkowicie odmówił posłuszeństwa.

Assistance warto wykupić nie tylko ze względu na pomoc, którą otrzymasz w nagłych przypadkach. Taka polisa to również oszczędność pieniędzy. Szczególnie dla osób często wybierających się w podróże zagraniczne, gdzie skorzystanie z pomocy lawet lub serwis pojazdu może kosztować nawet kilka razy więcej niż roczna opłata za assistance.

Assistance jest wariantem ubezpieczenia, który z pewnością przyda się każdej zmotoryzowanej osobie często oddalającej się od miejsca zamieszkania. Polisy obejmują nie tylko samochody osobowe, ale również pojazdy ciężarowe czy motocykle. Przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale również na zakres pomocy oraz usługi dodatkowe zawarte w interesującym nas pakiecie.

O autorze
redakcja

Zobacz też

Odpraw się przez Facebooka

Fińskie linie lotnicze Finnair wpadły na pomysł, jak sprytnie wykorzystać społecznościowego giganta – wprowadziły...
Odpraw się przez Facebooka