9 lipca 2018

Wycieczka do Omanu – Bliski Wschód w pełnej krasie!

Wycieczka do Omanu – Bliski Wschód w pełnej krasie!
Autor: adobe.stock / forcdan, Licencja: Copyright

Bliski Wschód kusi i fascynuje. To zupełnie inny świat, dla wielu znany wyłącznie z filmów i książek. Nic więc dziwnego, że możliwość spędzenia tam wakacji jest tak interesująca. To w końcu okazja, by obcować z całkowicie inną kulturą i dowiedzieć się wiele o świecie. Jeśli chcesz poznać lepiej Bliski Wschód, rozważ wycieczkę do Omanu! Czytaj dalej, by przekonać się, dlaczego warto.

Oman – co trzeba wiedzieć przed wycieczką?

O Omanie wiesz tyle, że to jedyne państwo na świecie, którego nazwa rozpoczyna się na literę O? Czas to zmienić!

Kraj leży nad Morzem Arabskim, w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego. Dominującą religią jest Islam i poza obszarem hoteli wskazane jest, aby stosować się do zwyczajów narzucanych przez to wyznanie.

Transport w Omanie

Bardzo dobrym pomysłem na zwiedzanie Omanu jest wynajęcie auta. Co prawda w kraju na każdym kroku można natknąć się na taksówkę, ich ceny są jednak wysokie, a taksówkarze zawyżają je, gdy mają do czynienia z Europejczykami. Wynajem samochodu to wydatek rzędu 100 zł za dzień, a paliwo jest naprawdę tanie. Warto więc pomyśleć o takim sposobie na wycieczkę objazdową po Omanie.

W miastach dobrą i zdecydowanie tańszą alternatywą dla taksówek są autobusy. Jeżdżą dość często i są klimatyzowane. Przyjętym zwyczajem jest, że z przodu pojazdu podróżują kobiety lub rodziny z dziećmi, tył natomiast zarezerwowany jest dla mężczyzn.

Pogoda w Omanie

Przy planowaniu wycieczki warto też wziąć pod uwagę temperaturę. W styczniu wynosi ona mniej więcej 20°C, natomiast w lipcu może sięgać nawet 50°C. Przed wyjazdem zastanów się więc, który termin będzie Ci najbardziej odpowiadał.

Wycieczka z Dubaju do Omanu

Loty do Omanu są wciąż bardzo drogie. Dlatego proponujemy, żebyś rozważył znacznie tańszy lot do Dubaju, z którego trzy razy dziennie odjeżdżają autobusy do Muskatu, czyli stolicy Omanu.

Możesz także skorzystać z oferty biur podróży, na przykład na lidl-podróże.pl znajdziesz interesujące propozycje na zwiedzanie Bliskiego Wschodu.

Co warto zwiedzić w Omanie?

Wielki Meczet Sułtana Quaboosa

Słowo „Wielki” nie jest tutaj przypadkowe ani użyte na wyrost. Mieszczący się w Muskacie meczet jest zbudowany na powierzchni 416 tys. m². Meczet zachwyca symetrią, piękną grą świateł na mozaikach oraz licznymi zdobieniami z motywami roślinnymi. To jednak nie wszystko – w środku będziesz mógł zobaczyć drugi co do wielkości dywan perski na świecie! Tkało go przez 4 lata aż 600 kobiet.

Wadi

Wadi to wyschnięte wąwozy, które z nadejściem pory deszczowej wypełniają się wodą, tworząc piękne oazy. Można się na nie natknąć właściwie w całym Omanie, a dojazd do nich jest zawsze dobrze oznakowany.

Ogromne wrażenie może zrobić na Tobie Wadi Shab. To otoczony przez ogromne kamienie zbiornik z przejrzystą wodą, w której można się bez obaw kąpać. Dodatkowym atutem tego miejsca jest położona w pobliżu wielka jaskinia. Nie sposób się nie zachwycić!

Pustynia Wahiba Sands

To jedna z największych pustyń na świecie. Mało jest na świecie piękniejszych widoków niż zachód słońca oglądany z wysokiej wydmy pośrodku niczego!

Na pustyni możesz skorzystać z wielu atrakcji, jak jazda quadem, zjazd z wydm na desce czy przejażdżka na wielbłądzie.

Jak przygotować się do wyjazdu do Omanu?

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to konieczność posiadania wizy w Omanie. Nie ma problemu z jej pozyskaniem, można ją kupić choćby na granicy. W 2018 roku zlikwidowane zostały tygodniowe wizy i aktualnie dostępne są jedynie miesięczne, kosztujące 20 riali, czyli niecałe 200 zł.

Co zabrać na wycieczkę do Omanu?

  • Odpowiedni strój W Omanie panuje prawo Szariatu i chociaż mieszkańcy tego kraju są dość liberalnie nastawieni, jeśli chodzi o turystów, na wszelki wypadek warto, aby kobiety zaopatrzyły się w chustę na głowę. Pamiętaj również o zabraniu odpowiedniego stroju do zwiedzania religijnych miejsc.
  • Namiot – choć oczywiście można kupić go na miejscu i zaoszczędzić miejsce w bagażu. Baza noclegowa w Omanie nie jest jeszcze najlepiej rozwinięta, a hotele potrafią być naprawdę drogie, dlatego powszechną praktyką wśród turystów jest nocowanie w namiotach. Można je rozstawiać niemal wszędzie, a noce są ciepłe, więc to żaden problem!
  • Prawo jazdy – jeśli je posiadasz, koniecznie zabierz ze sobą w podróż. O ile po miastach można spokojnie przemieszczać się autobusami, o tyle transport na większe odległości jest już kłopotliwy. Wynajęcie auta rozwiąże wiele problemów.

 

Wakacje w Omanie – czy trzeba się szczepić?

Przed wyjazdem do Omanu, podobnie zresztą jak do pozostałych krajów azjatyckich, warto zajrzeć do kalendarza szczepień i w razie konieczności odnowić niektóre z nich. Standardowe szczepienia dla każdego, kto wybiera się na Bliski Wschód, to te przeciwko tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz durowi brzusznemu. Warto również zabezpieczyć się przed malarią.

Oman to Bliski Wschód w pełnej krasie, a wizyta w tym kraju pozwoli Ci zanurzyć się w odmiennej, ale ogromnie fascynującej i wartej poznania kulturze. Jeśli więc marzy Ci się podróż do Azji, koniecznie weź pod uwagę Oman!

O autorze
redakcja

Zobacz też