27 lutego 2013

Zamieszkaj w więzieniu

Zamieszkaj w więzieniu
Autor: Alexey S. Yushenkov, Licencja: CC BY

Władze Obwodu Kalinigradzkiego, zainspirowanie gotyckimi zamkami Rynie i Lidzbarku Warmiński, które zyskały nowe, hotelowe życia, postanowiły w podobny sposób wykorzystać więzienie w Tapiewie (Gwardiejsk). XIV-wieczny zamek ma zostać zaadaptowany na luksusowy hotel, który będzie przyciągał turystów nie tylko miejscem noclegowym, ale także ofertą kulturalną – w średniowiecznym skrzydle budynku powstać ma muzeum i sale wystawiennicze. Konserwator zabytków Łarisa Kopcelowa liczy na zainteresowanie prywatnych inwestorów i pozyskanie dotacji z Unii Europejskiej.

Historia Tapiewa rozpoczyna się w drugiej połowie XIII wieku. Wtedy to, a dokładnie w 1265 r., Krzyżacy podbili istniejący wcześniej na tych terenach gród pruski, by 15 lat później w widłach rzek Pregoły i Dejmy rozpocząć budowę nowego, ceglanego zamku. Z Tapiewem związane są postaci wielkiego księcia litewskiego, Witolda, który został tu ochrzczony w 1385 r. oraz Albrechta Hohenzollerna, który zmarł w mieście w 1568 r.

Ok. 40 km na północ od zamku, we wsi Krasnoje, powstać ma Bałtycka Elektrownia Atomowa. Czy wpłynie to na atrakcyjność planowanej inwestycji?

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też